Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogszuvasodás még a mai napig a leggyakrabban előforduló betegség a Földön, komoly népegészségügyi és társadalmi gondokat okoz. Először csak a fognak a dentin része romlik el (zománc), majd a fogbél kezd pusztulni, végül elhal az egész fog.

Csak az USA-ban a foghelyreállító beavatkozások száma meghaladja a 20 milliót, és ennek a 60 %-ánál hiba is bekövetkezhet. Az előbbi magas arany miatt szükségessé vált egy új eljárás, ami biológia terápiára épül. Ezzel gyakorlatilag a dentin-fogbél eredeti állapotát idézik elő, így helyreáll a működés is. A terület sajnos lassan fejlődik, más, a regeneratív tudomány ágaihoz képest.

A cél a szövettervező technika során, hogy a sejtek fejlődésnek induljanak, és a csontoknál pedig az, hogy a sejtek közötti állományban lévő ásványi anyagot irányítsák. Ehhez olyan anyagokat használnak fel, melyek képesek utánozni a sejt közötti állományt.

Ezek közül az anyagok közül a legjobbnak a peptid hidrogél tűnik, ami képes a normál sejt közötti állományhoz hasonló nanoszerkezetet létrehozni. A rövid peptidek, amik aminosavakból épülnek fel, összeállnak nanorostokká, és gélt hoznak létre, melyek körülölelik az élő sejteket. Az anyag, amiből a fog újraépül, aminosav, így lebomló, nem okoz gyulladást, komoly lehetőségeket rejt magában.

A 86. kongresszusán a Fogorvos Kutatók Nemzetközi Társaságának a Bylor Fogorvostudományi Egyetem Dallas-ból, a Regensburgi német egyetem, és a Houston-ban található Rice Egyetem kutatói beszámoltak a legfrissebb kutatási eredményeikről. Tanulmányozták az amfifil peptidekből felépülő hidrogélt, aminél a peptidek hozzákapcsolódnak a zsírsavakhoz, és így később nanorostokká alakul át. Azonban sikerült nemrég olyan módszert kidolgozni, ami feleslegessé teszi a zsíroldékony molekula alkalmazását. Ebben az esetben növekedési hormonnal kapcsolják össze a sejteket, ami akár terápiás céllal is alkalmazható. A nanorost szerkezetet könnyebben lehet ezekkel a hidrogélekkel a jövőben ellenőrizni, és többféle lehetőséget is jelenthet majd.

A kutatás elsősorban a peptidek alkalmazására irányult fogászati őssejt terápiával összekapcsolva, hogy a fogászati őssejtek kifejlődéshez, és későbbi működéséhez tökéletes környezetet teremtsenek, amivel végső soron a denti-fogbél komplex regenerálása is lehetségessé válhat.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.