Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Hosszú évtizedek óta folynak kísérletek arra vonatkozóan, hogy megfelelő anyagot találjanak a fogtöméseknek, ami tökéletesen helyettesít, és nem is mérgező, és esztétikailag is megfelelő. Az őskorban a Mayák kagylóhéjat tettek a fogaikhoz, a 19. században az arany és ezüst volt a bevált tömés, melyet higannyal kevertek, és most eljöhet az, hogy saját szervezetünkből nyerjük ki a tömőanyagot.

A baktériumok által okozott fogszuvasodást fúrással, csiszolással, töméssel orvosolják, elhelyeznek a szájban egy olyan anyagot, ami az ottani szélsőséges körülményeknek képes ellenállni. A tömés a fogunkra ragad, és azon a ponton helyettesíti azt.

A pótlásnak több követelménynek is meg kell felelnie. Bírnia kell a kopást, időtállónak kell lennie, és anyagának semmilyen veszélyt nem szabad okoznia, ne legyen se kemény, se puha. Erre leginkább csak bizonyos fémek és porcelánok képesek.

A fémek többsége hamar rozsdásodna az emberi szájban, így a fémtömésként ezüstöt és aranyat, valamint platinát szoktak alkalmazni.

arany fogtömés
arany fogtömés


A nemesfémből készült pótlások rendkívül költségesek, ezért a fogorvosok áttértek az amalgámtömésre, ami nemesfém és higany ötvözete.

Az amalgám komoly hátránya, hogy miközben kopik, fokozatosan higany kerül a szervezetbe, ami leginkább a terhesség ideje alatt a magzatot veszélyeztetheti.

Az elmúlt néhány évben már használtak ún. BISMA műanyag gyantát, ami tartósság szempontjából meg sem közelíti az amalgám tömést, viszont esztétikai szempontból megelőzi azt.

Mérgező anyagtól mentes tömést is készítenek, méghozzá cirkóniumból, ami ma a leghatékonyabb fogpótló szer, szinte megkülönböztethetetlen az eredeti fogtól, nagyon biztonságosak, viszont komoly hátrányuk, hogy igen drágák.

Tovább sincs még meg az az anyag, ami igen könnyen kezelhető, és egyben tartós is, és az apró lyukakat könnyen lehet kezelni, betömni. Kanadai és kínai kutatócsoport azon munkálkodik, hogy olyan műanyagfélét kísérletezzenek ki, ami saját májunknak a váladékából és olyan műanyagokból tevődik össze, ami nem káros a szervezetünkre. Egyszerre tartós, nem szennyezi a környezetet, és tökéletesen megfelel tömések és fogpótlások készítésére egyaránt.

Ennek az új anyagnak nagy előnye, hogy gyorsan felhasználható, és olcsó is egyben, néhány perc alatt létre lehet hozni a töméseket, ami akár egy évtizeden át tökéletes, és káros anyagot egyáltalán nem tartalmaz a szervezetre nézve. Az orvostudomány egyéb területein olyan műanyagot is tartalmazó anyagokat, melyek emberi összetevőket is tartalmaznak, már hosszú évek óta alkalmaznak, de csak most sikerült olyan anyagot kifejleszteni, ami a szájban uralkodó körülményeket is kibírja.

A lehetőség nyitott az olyan fogpótlások elkészítésére, melyek szervezetünknek az alkotórészeiből készülnek, így az idegen anyag ki van zárva, nincs szükség már rá, hogy szánk egészségét hosszú távon megőrizzük.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.