Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Az ózon, mely három oxigénatomot tartalmaz , gyakorlatilag a oxigénnek egy módosulása, szaga igen jellegzetes, és ráadásul mérgező. Gyakran előfordul a fénymásoló készülékeknél.

A hétköznapokban elterjedt kifejezés, ózondús levegő, gyakorlatilag oxigéndúst jelent. (Jókai nevezte állítólag így a friss levegőt)

Az ózon alakja tompaszögű, mely energia hatására könnyen lebomlik, robbanásveszélyes anyag. A légkörben fellelhető ózon úgy jön létre, hogy UV sugarakkal lép kölcsönhatásba az oxigén, és ha hosszú hullámhosszú fény éri, gyorsan lebomlik. A kialakulás és az elbomlás közel azonos mértékű, de ha pl. freongázból túl sok kerül a környezetbe, felborulhat az egyensúly.

A fentiek szerint igen könnyen lép reakcióba más anyagokkal, így igen hatékonyan lehet felhasználni fertőtlenítésre a gyógyszer és az élelmiszeriparban egyaránt.

A fogászatban az ózon felhasználásához a fertőtlenítő és csíramentesítő hatása vezetett. A fogzománc és a dentin ugyanis képes arra, hogy áteressze a gázt, mely így baktérium mentessé teszi a szuvas felületet. A cél a fogászatban az, hogy a fertőzött területet valahogy eltávolítsuk, amivel a szövetkímélés területén a jövőben újfajta lehetőségekhez juthatunk. A baktériumok így helyben, azonnal elpusztulnak.

A mikrorganizmusok negatív hatását, melyek folyamatosan savakat termelnek, már a fogfelszínen kezeli az ózon, és az előbb említett áteresztő képesség miatt a fogászat területén különösen pozitív eredményeket tudunk felmutatni. A savas kémhatás megszűnése kedvező hatású fogainkra, hiszen az ásványi anyagok ez által könnyebben visszakerülnek a fogba, és az incipiens caries-t, azaz a felszíni fogszuvasodást is megelőzhetjük, valamint operatív kezelése válik megoldhatóvá. A halmazállapotból bekövetkező fogszuvasodás tisztítása nem oldható meg, mert ez főként a halmazállapot váltás miatt öntisztuló felületnek számít, valamint a fogszövetbe bejutnak a baktériumok, és az ott található keményszövetet teszik tönkre, főként a dentint. A gondot a cariesterápia oldhatja meg, melynek során a fertőzött fogszöveteket úgy távolítják el, hogy kifúrják, és tömést készítenek. (Ez nem más leegyszerűsítve, mint a sebészetben az amputáció) Amennyiben viszont a baktériumokat sikerül lokálisan elpusztítani, akkor az ásványi anyagoktól megfogyatkozott szövetek a fog fényerősségének alsó részén is vegyenek fel szervetlen ionokat, hogy regenerálódhassanak.

Az ózonnal való kezelés látszik, hogy különféle területen javasolt. Amennyiben még csak a lézeres „fogszuvasodáskeresőt” alkalmazzuk, és még csak azzal mutatható ki a barázdás fogszuvasodás, akkor ózon segítségével sterilizálhatóak, majd pedig olyan ásványi anyagokkal teli spary-t, szájvízet kell alkalmazni, amivel ez a fajta fogszuvasodás meggyógyul. Ha a szuvasodás már mély, akkor néhány esetben el tudjuk kerülni azt, hogy az ún. megtartó fogászati eljárást alkalmazzuk, méghozzá azzal a céllal, hogy a fogat kavitásban hagyjuk, és azonnal ózonnal kezdjük meg a kezelést. Így baktérium mentessé tehetjük,majd elláthatjuk a szuvas felületet egy néhány hónapos ideiglenes töméssel, amíg az eredeti tömést nem kapja meg a fog. Amennyiben a fognyak érzékeny, pl. a fog már kopott, vagy szuvas, abban az esetben is alkalmazható az ózonnal történő fogászati kezelés, csak a baktériumok elpusztítása után még a dentin csatornák esetén meg kell akadályozni, hogy az ott található hidrát burkok eltávolodjanak.

Gondot jelenthet még, hogy a szóban forgó területen a megóvás, a szájsebészet, a rágófelületi felszín szempontjából hogyan kezeljük a fogszuvasodást. A fogászatban az ózon felhasználása nemcsak annyit jelent, hogy a fertőzéseket, melyek a keményszöveten megjelennek, megszűntetjük, hanem bizonyos esetekben lágyabb részeken is bevethető, vírusok és baktériumok eltávolítására.

A berendezés, mely előállítja számunkra az ózont, megfelelő védelemmel van ellátva, hiszen, mint ahogyan már korábban írtuk, mérgező gáz. Vákuum alakul ki a gép és a fogfelszín között, és csak ezután indul az ózon „gyártása”. Fogaink felszínére, felületére amint megérkezik az ózon, a szerkezet azonnal vissza is szívja, így nincsen káros hatása szervezetünkre nézve, és amint a vákuum megszűnik, abban a pillanatban az ózontermelés is abbamarad.

Európa több országában, többek között Magyarországon is alkalmazzák az ózont immáron több éve fogászati kezelésekre, és az eredményekkel a szakemberek elégedettek.2004 őszén a SOTE Fogorvos-tudományi Karán megalakult egy csoport, még pedig abból a megfontolásból, hogy a magyarországi fogászatban tapasztaltakat összegyűjtsék az ózonnal történő kezeléssel kapcsolatban, és azt a többi fogorvos munkatársaknak átadják.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.