Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Abrazivitás

Az abrazivitás kopást jelent, ami a felületek súrlódása közben következik be. Mértékét RDA értékkel mérik. (Relative Dentine Abrasion)


Szájöblítők alkoholtartalma

Sok ilyen öblítőnek van alkoholtartalma, melyeknek funkciója, hogy az összetevők oldószere legyen. Néhány nem tartalmaz alkoholt, ezeket gyerekek is alkalmazhatják.


Demineralizáció

A demineralizáció nem más, mint a fogakban található ásványi anyagok mennyiségének lecsökkenése, mégpedig savas kémhatás miatt. Hosszútávon fogszuvasodáshoz vezet.


Dentincsatornák

Tulajdonképpen a fog kemény szövete, finomcsatornák szövik át. Egészséges fog esetén a fogíny és a fogzománc védelmet nyújt a dentinnek, azonban ha az íny nem védi, akkor szabad fognyakról beszélünk, és a különféle ingerekre, meleg, hideg, édes, savanyú, érzékeny lesz a fog, és fájdalomérzet alakul ki.


Fluorid

Kiemelkedően fontos a fogszuvasodás megelőzésének szempontjából, az összes fogkrém tartalmazza. A fluorid védi a fogakat a savas kémhatástól, és a baktériumok szaporodását is gátolja. Vizsgálatokkal támasztották alá, hogy a fluorid 20-40 %-al csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának valószínűségét.


Fluormérgezés

Akkor beszélünk róla, ha a fog növekedésének során a fluoridot túladagolják. A gyermeke a fogkrémnek akár a kétharmadát is lenyelheti, ezért figyelni kell arra, hogy iskolás kor előtt csak alacsony fluoridtartalmú fogkrémet használjanak.
A mérgezés a legtöbb esetben csupán kozmetikai eredetű, mely a fogakon fehéres színű foltokban mutatkozik meg. Amennyiben rendkívül súlyos mértékű a túladagolás, roncsolódhatnak a fogak, érdemes tehát szakemberrel egyeztetni.


Gingivitis

A fogínygyulladás fogászati neve, akkor mutatkozik, ha a baktériumok egész egyszerűen a fogíny szélére tapadnak, és ezek, toxinok, gyulladást okoznak, mely vörös színű, és megduzzad tőle a fogíny, fájdalommal jár.
Ahhoz, hogy a fogínygyulladás megszűnjön, el kell valamilyen úton távolítani a lepedéket például egy puha fogkefével, fogkrém segítségével, végül pedig fertőtlenítés céljából szájöblítőt kell használni.


A gingivitis megelőzése

Fontos, hogy a lepedéket időnként, puha fogkefével, eltávolítsuk, mert bakteriális fertőzést okoz.


Kálium-klorid

Nyugtató hatást gyakorol a fogidegre, ún. védőburkot képez köré.


Fogszuvasodás

Kialakulása úgy történik, hogy a szájban található szénhidrátokat, melyek zömmel cukrok, a baktériumok savakká alakítják át. A savak a fogzománcot kezdik azonnal roncsolni, és kivonják a fogakból az ásványi anyagokat. Először fehér, leginkább mészhez hasonlító anyag jelenik meg a fogak felszínén. Ekkor még fluor alkalmazása, és a táplálkozási szokások megváltoztatása még visszafordíthatja a folyamatot.


Fogszuvasodás megelőzése

A fluorid tartalmú fogkrémek kb. 20-40 %-al is csökkentik kialakulásának valószínűségét. Fontos a megelőzésben még a szájhigiénia és a fogselyem használata is, valamint a szájöblítők használata és a rendszeres fogászati szűrés.


Paradontitis

A fogágy gyulladása, annak megbetegedése. A betegség elterjedését, és a csontozat leépülését professzionális fogászati kezeléssel lehet csak megállítani. Ilyen pl. a lepedék eltávolítása a fogászaton. Amennyiben semmit sem teszünk a betegség ellen, végső esetben számíthatunk a fogak kihullására.


Lepedék a fogakon

A fogak felületén, a fogínyen, a nyelven megjelenő bakteriális lepedék, ami főként a szájban taláható ételmaradékokból, sejtekből, váladékokból, és mikroorganizmusokból áll. Egy foglepedék kb. 100-300 millió baktériumot is tartalmazhat. A baktériumok savakat termelnek, ami fogágy- illetve fogszuvasodáshoz vezethet. Néhány baktérium az előzőeken túlmenően ragacsos nyagot is termel, ami megnehezíti a szájvízzel történő eltávolítását.


Ppm

Milliomodrésznek az angol rövidítése, és a koncentrációt szemlélteti. Előfordul, hogy fogkrémek tubusán olvashatunk róla, pl. felnőttek részére 1500 ppm, ami annyit jelent, hogy 1 kg fogkrémben 1500 mg fluorid található.


Profilaxis

A fogbetegségeknek a prevencióját jelenti. Legegyszerűbb módszere a szájhigiéniára való komolyabb odafigyelés, legalább a reggeli és az esti fogmosás betartása, fluorid alkalmazása, és a fogászati szűrés.


Szemcsés tisztítás

A mai, korszerű fogkrémek tisztítószemcsékből épülnek fel, melyek vízben oldódnak, és fontos szerepük van a lepedékek mechanikus eltávolításában. A különböző szemcsék különböző méretűek, felületűek és még a keménységük is különbözik. A megfelelő fogkrémnek az minősül, amelyik minimálisan koptatja a fogakat, viszont a tisztító hatása komoly mértékű.


RDA

Relative Dentin Abrasion, relatív dentinabráziós érték. Azt az értéket mutatja meg, hogy adott fogkrémnek milyen a dentinre ható koptató hatása. Elsősorban a szemcsék keménységétől, és méretétől függ ez a hatás, pl. egy 30-as RDA még nagyon csekély, de a 100 feletti már komoly mértékű koptatást jelent. A mindennapos használatra a 100 RDA alatti fogkrémeket szokták javasolni.


REA

Relative Enamel Abrasion, relatív zománcabráziós érték, megmutatja, hogy a fogkrém milyen koptató hatást gyakorol a fogzománcra, ami szintén a szemcsék keménységétől és nagyságától függ. A naponta használatos fogkrémek REA értéke 2 és 5 közötti kell, hogy legyen.


Remineralizáció

Az ásványi anyagoknak a fogba, fogzománcba és a dentinbe történő visszaépülését jelenti. Ez vagy a nyál, vagy pedig fluorid használatával történhet.


Stroncium-Klorid

Az ilyen tartalmú fogkrémek alkalmazása esetén kristályok csapódnak ki a fogfelszínen, amik elzárják a dentin csatornákat, és a remineralizáció alatt elzárják a fájdalomingerek továbbhaladását.


Fogkő

A kemény ásványi anyagok lerakódása a fogak felszínén. Kialakulása a lepedék miatt lehetséges, mert az nem engedi, hogy az ásványi anyagok beépüljenek a fogakba. A lepedéken egy napon belül megkezdődik a meszesedés, amiből fogkő képződik. A fogkövet célszerű fogászati szakemberekkel eltávolíttatni.


Elszíneződés

A fog vékony, szabad szemmel nem látható rétegének elszíneződése, mely elsősorban akkor következik be, ha proteinek, szénhidrátok, esetleg kalcium, vagy pigmentek kerülnek rá tartósan. Oka lehet a kávézás, a tea fogyasztása, a dohányzás, a vörösbor, és bizonyos gyógyszerek is. Elszíneződhetnek továbbá a fogak a nem megfelelő szájhigiénia esetén is. Egyébként ezek egyáltalán nem okoznak veszélyt a fogra, csupán esztétikai okai vannak. A legtöbb fogkrém ma már csökkenti, sőt meg is szünteti az elszíneződéseket, tehát kis odafigyeléssel orvosolható a probléma.


Cinkcitrát

Különböző vizsgálatok alátámasztották, hogy fogászati termékekben megtalálható ciksóknak több funkciójuk van, antibakteriális hatásukból adódóan.
  •  a lepedék újraképződése lassabban történik
  •  lassul a fogkőnek a kialakulása is
  •  a fogínyprobléma és a fogágybetegségek megelőzésében segít
  •  csökkenti a szájszagot


Cukor

A szájban található baktériumok savakká alakítják, amik megtámadják a fogakat, és elvonják az ásványi anyag tartalmat! Amennyiben nem teszünk ellene valamit, akkor a folyamat megfordíthatatlan, és fogszuvasodáshoz vezet, ami miatt érdemes a túlzottan cukros ételeket mellőzni étrendünkből. Megoldás lehet a cukrot helyettesítő cukorpótlók, bár pl. a fogszuvasodás elleni rágókról sem tudjuk biztosan, hogy tartalmaznak-e olyan anyagokat, melyek fogszuvasodást okoznak. Ha szeretnénk a cukorpótlókkal kapcsolatban biztosra menni, akkor a xilitet kell választanunk. A további szénhidrát jellemzően szintén cukormolekulából épül fel, ami lebomlás után újra cukor lesz

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.