Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Mi az oka, hogy a rendszeres fogmosás ellenére is bekövetkezik a fogszuvasodás?

Elképzelhető, hogy a nyállal van gond!

A nyál a testünknek az egyik legfontosabb folyadéka, melyet kiválasztunk. A nyálból kb. napi 1-2 liter termelődik, amiért három pár nagyobb, és több száz kisebb nyálmirigy a felelős. Az, hogy mennyi termelődik, függ a bevitt folyadék mennyiségétől, és elfogyasztott ételek fajtájától is.

Összetétele

A fontos védekező anyagok és a baktériumok mellett vizet, vitamint is tartalmaz.

Főbb feladatai:

  •        a lágy részek és a fogak nedvesen maradnak
  •        elősegíti az öntisztulást
  •        táplálkozáskor elősegíti a táplálék falattá formálását
  •        az ízérzékelést is a falattá formálás teszi lehetővé.

A fogakra nézve tehát egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi, és milyen minőségű nyál termelődik. A fogmosást követően a baktériumok lerakódnak, és plakkot képeznek, és ezt követően a cukrot savvá alakítják. A nyál ezt a savas kémhatást semlegesíti, és megtisztítja a fogakat az ételmaradéktól is.
Ha kevés nyál termelődik, akkor valószínűbb, hogy a fogszuvasodás bekövetkezik, hiszen nem elegendő az ételmaradékok lemosásához. Ha pedig a minőséggel akadnak problémák, akkor nem lesz képes a savas kémhatást semlegesíteni, ami végül szintén fogszuvasodással végződik.
Természetesen a szájban található baktériumok száma, és fajtája is fontos, hiszen ettől is függ, hogy mikor, és hogy egyáltalán bekövetkezik-e a fogszuvasodás.

Ahhoz pl., hogy megtudjuk, pontosan mi az oka a fogszuvasodásnak, elengedhetetlen a nyál vizsgálata. Sok kérdés megválaszolható a nyálteszttel, pl. az is, hogy mi az oka annak, hogy a fogak a rendszeres, és megfelelő szájhigiénia ellenére is romlanak? De ilyen lehet a folyamatos szájszárazság is, a sok folyadék elfogyasztásának ellenére. A fogszuvasodás megelőzése a mai modern kor egyik fontos feladata, de ehhez elengedhetetlen az, hogy ismeretünk legyen arról, hogy milyen a nyálunk összetétele, ahhoz, hogy a megfelelő kezelést kaphassuk.

A nyálteszt elvégzésével fény derül a nyálnak a paramétereire, képet kapunk arról, milyen semlegesítő hatása van, és mennyi baktériumot tartalmaz. Emellett egy felmérés is készül arról, hogy milyen a szájhigiénia, és mennyire hatékony a fogak tisztítása. Az eredményeket értékelik, és ezek alapján derül ki, hogy az adott páciens milyen rizikócsoportba tartozik.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.