Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Legyen szíves becsukni a szemét! Szívja be a levegőt, lazuljon el, lassan vegye a levegőt, egymás után! Engedje a lábfejét ellazulni, majd a lábszárát, nyak-, gerinc-és az arcizmait, vállait! Lélekben is próbálja meg ugyanezt. Idézzen fel a múltban történt nyugtató, kellemes emléket. Emlékezzen egy kellemes pillanatra amikor boldog, és próbálja meg ezt újra átélni!

Nem is gondolnánk, de a fenti mondatok mindennap hallhatóak egy fogászati rendelőben, valamint nagyon fontos részét képezik egy egyre jobban elterjedő módszernek, a hipnózisnak. A hipnózis igen régre nyúlik vissza, még Egyiptomban is találtak erre utaló jeleket, alvó templomok formájában. A modern korba a 20. század első harmadában tért vissza a tudományág. Elsősorban a pszichológia területén használják, de ma már egyre szélesebb körben terjed el, így a fogászat területén is találkozhatunk vele.

Dr. Kelemen Pál immáron két évtizede alkalmazza szájsebészeti és fogászati beavatkozások esetén a hipnózist. A szájsebész fogorvos elmondta, hogy fontos megjegyezni azt, hogy a hipnózis nem egy akarattalan állapot, és nincs arról szó, hogy a betegek a fogászaton feladják saját akaratukat. Olyan módosult tudatállapotot idéz elő, melynek során a páciens aktív, de a sajátos állapot, és a fogorvossal történő kommunikáció során teljesen leküzdi szorongásait. Szokás ezt úgy is emlegetni, hogy transzban van, de szó nincs arról, hogy a beteg ne tudná, hogy mi történik vele, körülötte. Ahhoz, hogy valaki hipnotizálni tudjon másokat, jelen esetben a fogorvosok, komoly beleérző képességre van szükség, és sok időt vesz igénybe. Kelemen doktor úr szerint, ha a fogászati kezelés a hipnózis alatt történik, és így elkerülhetőek a szorongások, félelmek, akkor a fogorvosok is jobban tudnak a munkájukra koncentrálni, így jobb eredményt lehet elérni a kezeléssel.

Vannak viszont olyan esetek, amikor nem feltétlenül a betegek félelme indokolja a hipnózis alkalmazását. Sokszor feltétlenül
hipnózis
hipnózis
használniuk kell a fogorvosoknak ezt a tudományágat, pl. allergiás, asztmás betegek kezelésekor, a veszélyeztetett terhesek esetén, vagy pl. agresszív viselkedés során. A fogászatban egyébként a szájsebészek a lazítással, és a feszültségoldással elért hipnózist részesítik előnyben. Az emberek körében úgy terjedt el a hipnotizálhatóság, hogy csak a szellemi fogyatékosokat, és a gyengeelméjűeket lehet, pedig ez koránt sincs így. Az a páciens, aki jobban tud összpontosítani, annak könnyebben megy az, hogy a fogorvos által irányított stressz oldó beszélgetésbe könnyen bekapcsolódjon, és a tudatmódosult állapotot könnyebben elérje. Ez az állapot nagyon hasonlít ahhoz, mintha valaki nagyon koncentráltan olvasna, és kizárná a külvilágot. Hozzáértők figyelmeztetnek arra, hogy a hipnózis nem valamiféle gyógymód, csak egy technika, mellyel a gyógyulást segítjük elő, egyfajta kiegészítés.

A Magyar Hipnózis Egyesület és az Integratív Pszichoterápiás Egyesület által szervezett képzések már lehetővé teszik, hogy egyre nagyobb számban sajátítsák el a tudományágat magyar fogászati szakemberek. Azok a páciensek, akik valami korábbi rossz emlék miatt a humánusabb, fájdalom, és szorongásmentes kezeléseket keresik, teljes bizalommal jelentkezhetnek be egy ilyen, hipnózissal egybekötött fogászati kezelésre.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.