Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A dohányzás összefüggése a fogágy pusztulásával

Az 1990-es évek elejétől kezdve kutatják a dohányzás káros hatásait, és bizonyítást nyert, hogy a dohányzásnak kiemelkedő szerepe van abban, ha a fogágy elpusztul. Az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a betegség kialakulásában a cukorbetegség és az immunhiányos megbetegedések mellett.
A dohányzás köztudottan káros az egészségre, de fogászati ártalmai közül is sok ismert ma már. A leggyakoribb, és szinte elkerülhetetlen dolog a fogak elszíneződése, a szájszag, de bekövetkezhet súlyos nyálkahártya elváltozás, és akár fogínysorvadás is. Összefoglalva: a dohányzás végül a fogak elvesztéséhez vezethet.

Néhány évtizeddel ezelőtt még nem volt bizonyított tény, hogy a dohányzás közvetlenül okozhat fogászati megbetegedést, és a kiváltó okot mindig az átlagosnál rosszabb szájhigiéniában keresték. A közvetett okok közt volt a más szájflóra, a fogkőre való nagyobb hajlam, valamint a lepedék összetétele az, ami a fogágy pusztulásához vezet.

Az 1990-es évektől nyert fokozatosan bizonyítást, hogy a cigaretta gyengíti az immunrendszert, csökkenti a fogíny tapadását, és valószínűbb a fogágybetegség kialakulása.
Ha már kialakult betegségről van szó, legyen az fogágybetegség, vagy bármilyen más fogászati eredetű megbetegedés, sokkal nehezebben gyógyul meg dohányos embernél. Az ínygyulladás mértéke gyengébb lefolyású, ami nem feltétlenül pozitív, hiszen utal a legyengült immunrendszerre. A nikotin káros az ínyre, pontosabban a benne található sejtekre, valamint a vérkeringést is lassítja. Emiatt gyulladás is kialakulhat, hiszen a védekezése nem normálisan működik a káros anyagokkal szemben.

Egy tíz éves felméréssel sikerült igazolni, hogy egy dohányos ember esetén a csont pusztulása kétszer valószínűbb, mint normális esetben, még akkor is igaz, ha a szájhigiénia mindkét esetben tökéletes volt.

Az adatokkal sok minden megváltozott, például az, hogy a dohányzás fogászati mellékhatásai a megfelelő szájhigiéniával elkerülhetők. Ma már tudjuk, hogy ez nincs így, akármilyen tökéletes is a szájhigiénia, az immunrendszert gyengítő dohányfüst káros hatását nem lehet elkerülni. Megoldást csak a leszokás jelenthet, ami az egész szervezet szempontjából igen előnyös.

Fontos megjegyezni, hogy a dohányzás nemcsak a saját fogakat, hanem a fogpótlásokat is veszélyezteti. A hidak élettartama csökken, mert meglazulhatnak a pillérfogak a dohányzásból kifolyólag. A tapadás gyorsabban csökken, így a koronának a széle jóval hamarabb visszahúzódik a fognyaknál, ami az esztétika rovására megy.

Még akkor is visszautasíthatják az implantátum beültetését, amikor szó sincsen csonthiányról, hiszen a dohányzás komoly rizikófaktor. Ekkor inkább kombinált fogsort szoktak alkalmazni, mely nem igazán függ az íny állapotától, és mellesleg olcsóbb is. (pl. kapcsos fogsor, teleszkópos fogsor, kombinált fogsor)

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.