Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Fogaink épsége létszükséglet, azért hogy megfelelően fel tudjuk darabolni a táplálékot, és a szép és egészséges fogsor esztétikailag sem elhanyagolandó, hanem alapvető a jó megjelenéshez. Nagyon fontos, hogy rendszeresen és alaposan tisztítsuk fogainkat és járjunk fogászati szűrővizsgálatokra, mert a nem megfelelő szájhigiénia fogaink elvesztéséhez vezethet. Nézzük milyen káros tényezőkre kell odafigyelnünk fogaink megóvása érdekében!

A fogínyünk egészsége is nagyon fontos

Rengeteg tényező játszhat szerepet a fogak romlásában. Például külső behatás, baleset következtében is elveszíthetjük fogainkat. A fizikai sérüléseknek leginkább kitett fogak az elől elhelyezkedő metsző fogaink, ezek sérülnek meg leggyakrabban. Ezek a fogsérülések főleg gyerekkorban fordulnak elő, később felnőttként többnyire a fogszuvasodás vagy a fogágybetegség a bűnös fogaink elvesztésében. Sajnos ezek a fogbetegségek már mindegyik fogra veszélyesek lehetnek.

Magyarországon sajnos nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az emberek fogaik ápolásának és fogászatra is csak akkor mennek, ha valami problémájuk, vagy már esetleg nagy fájdalmaik vannak, ez az ügy már egy társadalmi problémává nőtt. Hazánkban már nem nagyon van olyan ember, aki 25-30 éves kora fölött ne küzdene valamilyen fogproblémával, ebben azonban nagy szerepe van az életkor előrehaladtának is. Tehát nagyon fontos lenne, hogy megfelelő szájápolási módszereket használjanak az emberek, és hogy inkább a megelőzésre fektessenek több hangsúly ne a már meglévő problémák kezelésére.


Fogszuvasodás

Az életmódunknak és az étkezési szokásainknak is nagy szerepe van abban, hogy fogainkat jó állapotban tudjuk tartani. Például célszerű kerülni a savas és nagyon cukros ételek bevitelét. Viszont sokszor, nem feltétlenül a helytelen táplálkozásnak köszönhetőek a rossz fogak, hanem a genetikai adottságaink is meghatározóak lehetnek. Mindenképp érdemes kialakítani egy jó szájhigiéniát és bevezetni az életünkbe a rendszeres fogmosást, valamint a fogászati szűrések rendszeres látogatását. Használjunk fluor tartalmú fogkrémet és együnk egészséges ételeket.
Az a lényeg, hogy a legsűrűbben jelentkező fogbetegségek az ínysorvadás és a szuvasodás, melyek következmény fogaink elvesztése lehet. A szuvas fog elvesztése megkönnyebbülést jelent a páciens számára, azonban az ínysorvadás miatt az egészséges fogainkat is elveszíthetjük, mely lelki traumát is előidézhet a betegnél. Viszont, ha egy pár aprónak tűnő jelre odafigyelünk, akkor megelőzhetőek lennének az ilyen betegségek. Fogágybetegségre utalhat a vérző íny. Sajnos sokan nem veszik észre szervezetük apróbb jelzéseit és így egy kisebb gyulladás is elég a fog elvesztéséhez. Pedig annyi elegendő lenne, ha megfelelően tisztán tartanánk a fogainkat és elmennénk a rendszeres szűrésekre. Valamint speciális készítmények használatával a fogíny betegségek is kiküszöbölhetőek.

A kor előrehaladtával az idősödés is előidézheti a fogágysorvadás kialakulását, nem csak a hanyag szájápolás lehet a kiváltó ok. Testünkkel együtt a fogágyunk és a fogaink is öregszenek, ez sajnos egy elkerülhetetlen folyamat. Viszont, ha odafigyelünk a helyes táplálkozásra és fogaink rendszeres karbantartására, akkor megelőzhetőek a súlyos fogbetegségek még akkor is, ha közben telik az idő. Tehát a kulcsszó a megelőzés!

Amikor még nincs semmi baj, akkor már gondolni kell a problémák megelőzésére. Teljesen megakadályozni nem tudjuk a kellemetlenségeket, de legalább meg tudjuk hosszabbítani az egészséges fogak meglétét, akár több tíz évvel is kitolhatjuk ezt az időszakot. A rendszeres szűrővizsgálatokon a fogorvos el tudja végezni azokat a kezeléseket, melyeke szükségünk van ahhoz, hogy megelőzhetőek legyenek a fogbetegségek. Például ilyen beavatkozás a lepedék eltávolítása, ínytasakok kitisztítása, íny alatt levő fogkövek eltávolítása és esetenként gyógyszeres kezelés.

A fogkő eltávolításával megelőzhetők a problémák

A különböző szájüregi betegségek, mint például a fogágybetegség és az ínysorvadás kialakulásában gyakran a fogkő tehető felelőssé. Tehát a fogkövet nem csak azért kel eltávolítani, mert csúnya, hanem azért is, mert súlyos fogbetegségek okozója is lehet. A fogínyünk el is sorvadhat, ha nem szabadulunk meg időben a fogkőtől.

Szinte minden felnőtt szájában megtalálható a fogkő. A táplálkozások után kialakul a fogakon, koronákon, protéziseken egy nagyon vékony áttetsző, alig észrevehető réteg. Ez a plakkréteg többnyire lerakódott, feloldott ételmaradékokból áll és nagyon jó helyet biztosít a baktériumoknak a szaporodáshoz. Így a kialakult hártyaréteg idővel a nyálban található kálcium, foszfát jelenléte miatt egyre jobban megkeményedik és egy meszes réteget, hoz létre. Ezt a fehér, kemény meszes plakkot nevezzük fogkőnek.

Elsősorban a fogkő és a lerakódott lepedék hatására alakulnak ki a legveszélyesebb fogbetegségek, mint például a fogágy-betegségek és a fogíny gyulladása, sorvadása. Ezeket az információkat kutatásokkal és különböző vizsgálatokkal támasztották alá. Ezért is fontos rendszeresen fogorvoshoz járni, hogy el tudja távolítani a lerakódott fogkövet. Vagyis a hangsúly ebben az esetben is a megelőzésen van. A fogkő kialakulására utaló jelek lehetnek, ha a fogínyünk begyullad és rózsaszín helyett élénk vörös színű lesz, feldagad, vérezni kezd fogmosás közben, majd magától is. Ráadásul a leheletünk is kellemetlen szagúvá válik.

Amennyiben a fogínyünk folyamatosan gyulladt állapotban van és a fogkövet nem, szedetjük le egy fogorvossal, akkor nagyon súlyos következményei lehetnek. Az is előfordulhat, hogy elveszítjük fogainkat, ha nem kezeljük időben a problémát. A kialakult gyulladás átterjedhet a foggyökerek közvetítésével az állkapocs-csontokra, melynek hatására a fogaink meglazulhatnak és kieshetnek a helyükről.

A fogkőképződés megelőzhető vagy csökkenthető, ha rendszeresen és alaposan megtisztítjuk a fogainkat. Naponta legalább 3-szor 3 percen keresztül mosva, és még lehet javítani a helyzeten, ha kifejezetten erre a problémára kifejlesztett fogkrémet használunk. Azonban ha ezek a módszerek sem használnak, akkor el kell menni fogszakorvoshoz, eltávolíttatni a fogkövet. Nagyon fontos, hogy megelőzzük a nagyobb problémák kialakulását, mert ha elsorvad az ínyünk és tönkremennek az állkapocs-csontjaink, akkor már nincs visszaút. A fogkövet saját magunknak nem tudjuk leszedni, ezért célszerű egy fogorvosra bízni a dolgot.

A dohányzás a fogakra is káros hatással van

A dohányzás káros az egészségre és ez nem csak a sűrűn említett szervekre, a szívre, a tüdőre igaz, hanem a fogaink egészsége is nagy veszélyben forog. Aki dohányzik az sokkal nagyobb eséllyel pályázik fogíny és fogágy betegségekre, emiatt gyakoribb azoknak a száma is akik a dohányzás miatt veszítik el a fogaikat.

A nikotin hatására a szájüregünkben lévő erek összehúzódnak és a bennük haladó vér sokkal lassabban éri el a célját, így emiatt súlyos betegségek alakulhatnak ki. Például sokkal nagyobb az esélye annak, hogy fogíny vagy fogágybetegsége legyen valakinek. Ráadásul a dohányzáskor a szájba kerülő füst rákkeltő és az immunrendszert is tönkreteszi, valamint elszínezi a fogakat, a bőrt és büdösek is leszünk tőle. Érdemes előbb mérlegelni a kockázatokat, mielőtt rágyújtunk, mert súlyos következményei lehetnek.

Aki dohányzik, annak szembe kell néznie azzal a káros következménnyel, hogy fogait sokkal korábban veszítheti el, mint ha nem dohányozna. Ennek oka, hogy immunrendszere a nikotin hatására legyengül, és sokkal könnyebben megtámadják szervezetét a baktériumok és így nagyobb valószínűséggel alakul ki nála fogínysorvadás, fogágybetegség.

Mivel a nikotin összehúzza az ereket, így a dohányosok ínye ritkábban vagy egyáltalán nem vérzik és ezért sokkal nehezebb náluk felfedezni az íny és fogágybetegségeket. Sajnálatos módon pedig az íny általános vérzése vetíti előre sokszor a betegség meglétét, és ha ilyen módon fény derült a betegségre, akkor több esély van arra, hogy meggyógyuljon a beteg. A dohányzóknak célszerű még alaposabban ápolni fogaikat és évente rendszeres fogászati szűrésre járniuk, ha el akarják kerülni a fogproblémákat.

Fogpótlási lehetőségek

Abban az esetben, ha fogainkat már nem lehet megmenteni, és ki kell húzni, akkor mindenképp pótolni kell a fog helyét. Erre már többféle lehetőség kínálkozik, mert számos fogpótlási módszer közül választhatunk. Bizonyos esetekben megoldható egy egyszerű fogszabályozással a hiányzó fog helyének a pótlása. Ez úgy történik, hogy a szájban lévő fogakat a fogszabályzásnak köszönhetően arrébb tolják, és így kitöltik az üresen álló helyet. Lehet fogakat pótolni még oly módon, hogy a meglévő fogakhoz egy úgynevezett hidat erősítenek. Valamint a legmodernebb eljárás manapság a fogbeültetés. Ilyenkor egy fogtechnikus által elkészített implantátumot ültetnek be a páciens állkapocscsontjába. Ezeknek az implantátumoknak a gyökér része titánból készül. Ha már elkerülhetetlen a fog kihúzása, vagy elvesztése, minél előbb pótoltassuk azt. Már egyetlen fog hiányát is pótolni kell, mert már egyetlen fog elvesztése is károsan befolyásolhatja a harapást, és a rágást. Ezen kívül még lehet előállítani kivehető fogpótlást is.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.