Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Ázsiában, 8000 évvel ezelőtt, az ember használt már fogászati fúrót, méghozzá kőből, hogy társai fogát „gyógyítsa”, állapították meg az Egyesült Államokban kutatók, amikor megvizsgálták a Mehrgarhban megtalált lelet állkapcsát.

Az előbb említett pakisztáni csontváz fogaiban szabályos lyukakat fedeztek fel, tették közzé Missuri-Columbia Egyetem kutatói. A további vizsgálatok, melyet már mikroszkópokkal végeztek, egyre inkább alátámasztotta feltevésüket, hogy a szabályos lyukak nem valamiféle betegség következményei, hanem fúrt lyukak. A régészeti feltárás során az volt a feltevés, hogy elődünk a fogászati beavatkozáshoz egy kőhegyű fúrót használt, a lyukba pedig különféle gyógyító nővényeket tömött, hogy a fogszuvasodást megállítsa, és a baktériumokat elpusztítsa.

Andrea Cucina, aki régészként a felfedezést tette a fogakon, arra gondolt, ez egy gyászszertartás része lehetett, mert a lelet állkapcsában találta meg a lyukas fogakat, amiken gyöngy méretű lyukak voltak, és nem pedig lefűzve, mellette, ami meglepte a kutatót.

A kutatás során fény derült arra is, hogy a Pakisztánban valaha élt ősemberek rendkívül ügyesek voltak, és képesek lehettek arra, hogy a fogakat ilyen finoman kifúrják, és ehhez az eszközt is maguk készítetté el. Furcsa, de már akkor gondoltak a fogak gyógyítására őseink, ami talán ma kissé hátborzongatónak tűnik!

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.