Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A Columbia Egyetemen egy teljesen úttörőnek mondható eljárást dolgozott ki dr. Mao kollégáival, ami az őssejtekre épít, miszerint egy háromdimenziós vázat segítségül hívva kb. két hónap alatt az eredetivel megegyező fogat képesek növeszteni.

Amikor a maradó fogait veszíti el az ember, akkor azt rendszerint implantátumokkal, egyéb műfogsorral pótolták eddig, hiszen ha az ember elveszíti fogait, az különféle szociális és pszichológiai hátrányokhoz vezethet. Ha a kezelés az implantátum beültetését jelenti, az akár fájdalommal is járhat, de ennek ellenére ezt választják ma a legtöbben, pedig egyáltalán nem biztos, hogy a beavatkozás sikerrel jár, hiszen nem biztos, hogy állkapocs és a beültetett fog egymáshoz tökéletesen illeszkedni tud.

Állatokon végzett kísérletek bizonyították, ha a váz természetes anyag, és erre, valamint az ezt körülvevő szövetekre ültetik rá az őssejteket, akkor nincsen szükség laboratóriumi tenyésztésekre, hiszen saját helyén, az állkapocsban fejlődik ki a fog, és a körülötte lévő szövetekkel természetes úton lép kapcsolatba, a kilökődés nem következhet be.

Dr. Mao és csapata elsőként könyvelhette el a sikert, hiszen először sikerül ilyen módon megfelelő fogat növeszteni az állkapocsban. A lényeg azon alapult, hogy az őssejteket beültették a váznak a mikro csatornáiba, amihez szorosan kapcsolódik a fogágyi szalagoknak a regenerálódása is, valamint a fogmederben a csont kialakulása is.

A fogászati implantátumok során két titáncsavart alkalmaznak, melyek kúp alakúak, durva vagy sima felületű lehet, amit az állkapocsba ültetnek. Az eljárás az esetek többségében járóbeteg ellátás keretein belül végzik el, és egyénenként igen változó lehet a gyógyulási idő, nem beszélve arról, hogy teljes siker érdekében több szakembert is fel kell keresni, pl. szájsebészt, fogszabályzó szakembert, fogászt. A gyógyulás akár fél évig is elhúzódhat, de ha a beállítás nem sikerül, vagy túl korai, akkor a folyamatot elölről kell kezdeni, és így már másfél, két évig is elhúzódhat a kezelés ideje.

A kutatók most egy ennél jóval természetesebb folyamatot dolgoztak ki, ahol a gyógyulási idő is rendkívül lecsökken, hiszen magát az eljárást részben a szervezetnek a regenerációs képességére is építették, és emellett pedig a olyan szövetek alakulnak ki ismét, melyek életünk végéig elkísérnek minket.

A regeneráció alapja, hogy a beavatkozás költséghatékony legyen, hogy a kevésbé tehetősek számára is elérhetővé váljon, vagy akiknél nem is jöhetne szóba az implantátum egyéb okokból kifolyólag. Az őssejt beültetése rövid időn belül kézzelfogható eredményre vezet.

Az Egyetemen kérelmet nyújtottak be az eljárás szabadalmaztatására vonatkozóan, és jelenleg a partnercégek felkutatása zajlik, hogy az eljárást minél hamarabb át lehessen ültetni a gyakorlatba.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.