Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Japánban a fogorvos gyakornokok egy roboton sajátíthatják el a fogászati szakma rejtélyeit. Simroidnak, mert így nevezték el, érzékelői nemcsak a fogain, hanem a testén, egyéb helyeken is vannak érzékelői, amit a fogorvosok látnak, így a megfelelő információ eljut hozzájuk a kezeléssel kapcsolatban.

A robotot olyan tulajdonságokkal ruházták fel, mintha valódi páciens ülne a fogorvosi székben. Ilyenek pl. pislogás, gurgulázás stb. Simroidnak emberi tulajdonságai is vannak, ami tökéletes visszacsatolás a fogorvosnak, hogyan folyatassa a kezelést. A robotba táplált félelem , szorongás, fájdalom mind a valóságot hivatott leképezni.

simroid
Robot páciens
Úgy került kifejlesztésre, hogy a fogorvos tanulók minél könnyebben megérthessék a betegek félelmeit, érzéseit, nyilatkozta Naotake professzor, aki Egyetemi Klinika Gyermekfogászatán dolgozik.

A robot fogaiba érzékelőkkel ellátott vörösen izzó lámpákat szereltek, amik felvillannak, ha a fogorvosi fúró túl mélyre hatolt. Simroid más részeire is felszereltek érzékelőket, hogy „használója” még teljesebb képet kapjon a fogászati kezelés során fellépő hatásokról.

A robot kommunikál a fogorvossal, hangja leginkább a fogorvosi székben ülő emberéhez hasonlít. A kezelés rögzíthető, így bármikor visszakereshető, hogy hol történt az esetleges hiba, így okulni lehet belőle.

Dr. Shibui évek óta dolgozik a klinikán, és komolyan részt vesz a robotok fejlesztésének a projektjében. Elmondása szerint a roboton történő fogászati kezelés sok gyakorlást igényel, legalább annyit, mit egy élő emberen, csakhogy az emberrel foglalkozni kell, és kezelni kell a kezelés közben előtörő érzéseit.

A Simroid II. nevű robotot ugyanaz a cég fejleszti, mint elődjét, az I-et, viszont ez már sokkal jobb és pontosabb reakciókkal rendelkezik, pl. automatikus a beszédfelismerés, ami mellett már képes előállítani az emberi beszédhangot is.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.