Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Vajon jó vagy rossz hatással van fogainkra a fehér bor? Mindkettőre igen lehet a válasz, viszont rengeteg függ attól, hogyan és miket fogyasztunk el!

Ha 2 dl fehér bort, mondjuk szárazat, megiszunk, annak akkora a csersavtartalma, mintha fogat mosnánk, ez a sav ugyanis a szánkat tisztítja, és fertőtleníti is a baktériumoktól, tehát fogászati szempontból indokolt lehet fogyasztásuk, ellenben a savakat a fogzománcunk felszívja, rombolja, gyengíti, így az könnyebben sérül meg.

Ezek, a fehér borban lévő savak, kettős fegyverek: egyik oldalról gondoskodnak arról, hogy szánk enyhén savas kémhatású maradjon, másik oldalról viszont marják a fogzománcot.


Harmonikus ízek

Ha az evést fogászati szempontból közelítjük meg, akkor a következők zajlanak le: Az étel a szánkban azonnal bomlani kezd, szánk ph értéke lecsökken, így a védekező reakció is. Ezt a csökkenést szűntetheti meg fogaink felszínén a fehérbor, megöli ugyanis a savas hatásával az ott megbújó baktériumokat.

Fogászatilag a fehérbor túlzásba vitele nem ajánlott, ugyanis kikezdi a fogzománcot, amiről már korábban beszéltünk. A nyálunk a savas kémhatást semlegesíti, így a folyamat rendkívül gyors. A nyál szerepe nagyon fontos tehát, így az ínyencek odafigyelnek arra is, hogy mikor nyeljenek, és mennyi nyál legyen a szájukban! Nemcsak fogászatilag, hanem más szempontból is, pusztán arról van szó itt, hogy mértéket kell tartani! Ha az egyensúlyt fenntartjuk, sokszor rágjuk meg a falatokat, apró kortyokkal fogyasztjuk a fehérbort, fogainkra ható maró hatása elenyésző lehet.


Étkezés utáni fogmosás

Amennyiben fehérbort ittunk étkezés alatt, közben, úgy 20 percet legalább várjunk a fogmosással, mert meg kell tisztulnia a fogzománcunknak. Ennyi időre van szüksége kb. a savaknak a felszívódásra! Fogmosás közben a sav által meggyengült fogzománcot megsérthetjük, és maradandó sérülést okozhatunk magunknak a fogfelszínen!

Ezek után ne igyak fehérbort?

A fogakat azért marja, és fogászati szempontból az előbb említettek szerint kettős hatású, kerülnünk azért nem kell! Ebből kiindulva minden étel, ital káros lehet fogászati szempontból, viszont természetes védekezése szervezetünknek, és a rendszeres fogápolás helyrebillenti ezt az egyensúlyt! Fontosabb megismernünk az ételek, italok fogászati hatásait, így el sem kell kerülnünk ezeket!

Jó példa a vörösbor, mely merőben különbözik fehér társától. Alacsonyabb a savtartalma, és rossz hírét a fogaink elszínezéséről mindenki ismeri. Fogorvosunktól egészen nyugodtan megkérdezhetjük, milyen ételnek, italnak, milyen fogászati hatása van, és meg is kapjuk a választ. A vörösbor is szerepelni fog a felsorolásban, hamar festi meg fogainkat, sajnos. A fehérbor pedig marja a fogzománcot, így eddig ezt ajánlották fogorvosok. Természetesen a fehérbor nem helyettesíti a fogápolást, mondjuk, ettől még nem kell röviditalokkal próbálkoznunk, hanem inkább figyeljünk oda arra, mikor, mit fogyasztunk, és ezeknek milyen fogászati hatásai lehetnek, valamint hogyan kezeljük fogainkat ezek után.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.