Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A gyökércsúcs rezekciójának a célja:

Olyan sebészeti beavatkozás, mely a fog megtartására irányul. A szájsebész szakorvosnak ez egy utolsó lehetőség, hogy az adott fogat megtartsa.


Az amputáció lényege:

Az eljárás lényege, hogy a gyökérkezelt fogról a gyökércsúcs részt a fogorvos levágja. A beavatkozásnak az előfeltétele, hogy a gyökértömés viszonylag tökéletes legyen.

Az esetek többségében azért nyúlnak még a foghúzás előtt ehhez a módszerhez, mert a gyökértömés valami problémába ütközött, melyek a következők lehetnek:


  •        A gyökértömést azért nem lehet elvégezni, mert annak anatómiai okai vannak, pl. a gyökércsatorna görbe, szürkült.
  •        A precíz gyökértömés ellenére begyullad a gyökércsúcs.

A rezekciós eljárás:

Diagnózis:
elengedhetetlen feltétele a röntgenfelvétel, de a panorámaröntgenen túl, ún. intraorális röntgenképekre is szükség van ahhoz, hogy a fogorvos részletes képet kapjon. Ezek a digitális felvételek ma már sokkal több információt képesek hordozni.

Szükséges egy teljesen friss, fél évnél fiatalabb, gyökértömés, amit lehetőleg lézeres gyökércsatorna tisztítás, és gyökércsúcs bemérés előzze meg. Régebbi gyökértöméseket az eljárás előtt cserélni kell.

Fontos szempont még  a gyökér hossza is, mert ha túl rövid, akkor az amputálást követően nem lesz, ami megtartsa a fogat, és így a műtétet sem lehet elvégezni. Összefoglalva: a műtétet csak akkor lehet elvégezni, ha a csontban az amputálandó rész kétszerese legalább megtalálható.

Műtét: a műtétet helyi érzéstelenítéssel végzik el, és ez elég ahhoz, hogy az eljárás fájdalommentes legyen. A fog gyökere felett, a metszésből feltárja a fogorvos a gyökércsúcsi részt, és ha szükséges, akkor csontpótló anyagot is tesz az üregbe, majd lezárja az ínyt. A műtét után kb. egy hét elteltével meg kell jelenni varratszedésen, és hat hónap múlva pedig egy kontrollröntgenen kell részt venni.

A rezekció sikere:


Ha a műtét sikerült, akkor a tünetmentesség eléréséhez néhány hónapra szükség van. A statisztika szerint a műtéteknek kb. két harmada tekinthető sikeresnek, de a gyakorlati tapasztalat ennél egy kicsit rosszabb. Ez a későbbi félreértések miatt fontos, tehát még a műtét előtt meg kell kapnia minden fontos információt a betegeknek. A műtét a fog eltávolítása előtt az utolsó lehetőség a fog megtartására, de a siker nem feltétlenül garantált. Azonban, ha nem tér vissza a gyulladás, akkor nem lesz szükség fogpótlásra, ami esztétikailag, különösen, ha front fogakról van szó, igen komoly jelentőséggel bír.

Előfordulhat, hogy a műtét helyén nem csontos tapintású lesz többé a felszín, mert a regenerálódás kötőszövetesen megy végbe. Ez nem jelenti a sikertelenséget, hiszen a fog tünetmentes, és funkcionálisan is rendben van.

A sikeres beavatkozást követően is indokolt félévente röntgennel ellenőrizni az amputált fogat.

   

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.