Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogorvosnál történő várakozás során az idő szinte megáll, a por is lassabban száll, és szinte az örökkévalóságnak tűnik, mire az előttünk várakozó emberek száma elfogy, és mi következhetünk.

Sokkal inkább a várakozás a megterhelő lelkileg, mint a végén a beavatkozás. Sokan tudnának arról mesélni, hogy mennyi ideig várakoztak egy-egy fogászati beavatkozásra, ami komoly mértékű stresszel járt, amit nem nagyon lehetett levezetni, és legtöbbször félelembe torkollott. A végére mindig a remény maradt, hogy talán nem is fog fájni a kezelés, vagy azon gondolkozunk, hogy hazamegyünk, mielőtt sorra kerülhetnénk, vagy abban reménykedünk, hogy magától meggyógyulunk, annak ellenére, hogy tudjuk, ez nem lehetséges.


Luxusvárakozás

Tőlünk nyugatra egész ipar épült a várakozásra, pontosabban azokra, akik meg tudják fizetni ezeket a fogászati szolgáltatásokat. A váróban a filmek vetítése folyamatosan zajlik, és pszichológiai kezelés, masszírozás, sőt még számítógépes játékok is várják az odalátogatókat, hogy eltereljék a figyelmüket arról, amiért tulajdonképpen idejöttek, a fogászati beavatkozásról. A puha foteleken át az ágyakig extra kiszolgálás vár, sőt, felárért még várnunk sem kell, az egész rendelő a mi kedvünkben akar járni. Összehasonlítva pl. az Államokban egy ilyen luxusrendelőben hazánkhoz viszonyítva az árak kb. tíz és hússzorosára tehetők.


A modern kommunikáció segítsége

Már hazánkban is ismertek olyan rendelők, melyek rendelkeznek olyan betegnyilvántartással, ami a rendelést gyakorlatilag percre pontosan tartja nyilván, jelzi, hogy ki, mikor következik, sms-t küld, figyelmeztet, mikorra menjünk stb. Az orvosok közül sokan még mindig személyesen intézi, ami pontatlanságot eredményezhet, valamint több vesződséggel jár. Nagyobb rendelőkben, ahol nemcsak egyetlen fogorvos praktizál, jellemzően már létezik korszerű betegnyilvántartó rendszer, amivel a várakozási idő is csökkenthető.


A figyelemelterelésről


Abban az esetben, ha a figyelmünket el kívánjuk terelni a közelgő beavatkozásról, akkor elkél a segítség. Ha beszélgetéshez nincs kedvünk, akkor jó ötlet lehet egy könyv is, esetleg vigyük magunkkal hordozható számítógépünket, és nézzünk rajta filmet, és olyat válasszunk, amit tényleg már régen meg akartunk nézni. Sok rendelőben alapfelszereltség a tv, de szinte biztos, hogy ebben az esetben vagy láttuk a műsort, vagy pedig olyan halk, hogy csak idegesebbek leszünk tőle.
A legalkalmasabb, ha az ilyen esetekre előre felkészülünk, és megfelelő információforrásokkal, pl. újságok, ellátjuk magunkat. Kedvenc könyvünket is félretehetjük, pont azért, hogy a rendelőben, várakozás közben is azt tudjuk olvasni. Jó ötlet lehet, ha kedvenc íróinktól szerzünk be könyveket, így biztosan eltereli a figyelmünket, hiszen nem csalódunk benne. A fentiek a filmekre is igazak, és a játékkonzolokra is. Amíg könyvet olvasunk, filmet nézünk, esetleg játszunk, másra figyelünk, és figyelmünk elterelődik, és a fájdalom kisebbnek, a várakozás pedig könnyebbnek tűnik majd.

fogászati váróterem
Fogászati váróterem


Gyerekekkel való várakozás

Igazán nehéz a várakozás, ha kisgyermekkel vagyunk. Igyekezzünk olyan rendelőt kiválasztani, ahol hasonló korú gyermekek is megfordulnak, vagy olyan tárgy, esetleg játék áll rendelkezésre, ami lefoglalja őket.

játékok


A játékkonzolok elsősorban a fiúkat kötik le, őket akár órákra is a székhez lehet láncolni vele, viszont ha szerencsénk van, akkor a rendelőben van tv, és DVD is.
Jó lehet az akvárium is, a gyerekek hihetetlenül kíváncsiak, így akár órákig nézelődnek, kérdezgetnek a benne élő élőlényekről, és a végén otthonra is szeretnének egyet. Az Államokban már szinte óvoda épül a gyermekfogászat rendelőjébe, és külön óvó néni vigyáz a kicsikre, foglalkozást tart.
Bizonyára az ilyen irányú fejlesztések hazánkat is elérik, komoly stresszt levéve a kicsik szüleinek a válláról.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.