Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Új, speciális módszeren kísérleteznek, ha sikerrel járnak, és beválik, nem lesz annyi lyukas fogunk, mert saját magunk pusztíthatjuk el szánkban a káros baktériumokat.

Éjjel, amíg alszunk, és a kevesebb nyál termelődik, ami védelmet nyújthatna, a szánkban elszaporodnak a baktériumok. Ilyenkor reggel savanyú, kellemetlen szájízzel ébredünk. Ezek a kártékony baktériumok a sötét, levegőtlen körülmények között érzik jól magukat, ha oxigén éri őket, akkor akár meg is semmisülhetnek. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy ha egy oxigéndús környezetben álldogálnánk tátott szájjal, azzal nem válthatjuk ki a jó alapos fogmosást. Az viszont elképzelhető, hogy hamarosan elég lesz, ha belevilágítunk a szánkba, és a baktériumokat kipusztíthatjuk.

Évek óta tartanak a kísérletek, hogy ezeket a kártékony baktériumokat, amelyek az ilyen anaerob helyeket kedvelik, mint a szájüreg, és a fogainkat rombolják, hogyan lehetne szaporodásukban meggátolni, és teljesen kiirtani. Ugyan az oxigén hatására ezek túlnyomó része elpusztulhat, de a fogak barázdáiban lévő lepedékben tovább is megmaradnak, ráadásul a túl sok oxigén kiszárítja.

Mivel a rendszeres, alapos fogmosást sokan kelletlenül, nem megfelelően végzik, és elég időt sem szeretnek rá fordítani, ma már az alternatív módszerek egyre jobban elterjednek.

Az angliai Leeds-ben fénnyel kísérletezik egy kutatócsoport, egy olyan módszerrel próbálják felvenni a harcot ezekkel a baktériumokkal szemben, amit már bőrön található daganatos sejtek eltávolítására már használtak. A Leedsi Fogászati Központban olyan anyaggal borítják be a fogak baktériumban gazdag lepedékkel teli felületét, amelyek csak csakis ezekhez a baktériumokhaoz tapadnak hozzá, ezután egy éles fény használatával az összes károkozót el tudják pusztítani.

Valójában akár otthonunkban is elvégezhetnénk a műveletet saját magunknak, ehhez speciálisan kezelt száköblögető oldat és egy adott hullámhosszon fényt kibocsátó elemes fogkefe szükséges. Akármilyen fény erre a beavatkozásra nem alkalmas. Ezzel a furcsa módszerrel olyan helyeken is hatékonyak lehetünk, ami könnyen nem érhetők el, ha csak nem úgy, hogy két percig a fogzománcot megsértése nélkül is tudunk fogat mosni, gondolván mi ebben profik vagyunk.

A klinikai tesztek három évig folytatódnak, hogy egészen biztos eredményt kapjanak arról, hogy a kezeléshez használt folyadék nem árt szervezetünknek, és csak azt követően hozzák nyilvánosságra a szakemberek ezt a felfedezést.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.