Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Ezeknek a beavatkozásoknak az a lényege, hogy azokat a fogakat is megmentsék, melyek már soha nem lesznek teljes értékűek. A fog a kezelést követően is képes lesz arra, hogy alapfunkcióját ellássa.


A gyökércsúcs reszekcióról

A beavatkozás arról szól, hogy a fogaknak a gyökércsúcsi részét amputálják a csontról amellett, hogy maga a kezelés arra irányul, hogy fog megmaradjon. Ezeket a fogakat korábban rendre gyökérkezelték.


Milyen esetekben szükséges a reszekció?

  •  Ha visszafejlődik a ciszta az elhalt gyökércsúcs körül, és nem múlik el magától. Ekkor gyökércsúcs reszekcióra van szükség.
  •  A gyökércsatorna a fogban nem átjárható, ekkor el kell távolítani a nem ellátható felületet.
  •  Gyulladásos folyamat a gyökércsúcs körül, azaz granuloma.
  •  Gócbetegség, ha a gyökértömött fog a góc, még abban az esetben is, ha a gyulladást még nem látni.
  •  Nem lehet véghezvinni a gyökércsatorna-kiszárítását.
  •  A gyökérkezelés során a tágítás más úton haladt, álutat kialakítva.
  •  Beletört a gyökércsatornába a tágító műszer.


A rezekció menete

A gyökértömést követően, ami bekövetkezhetett a reszekció előtt, vagy a műtétkor, attól függ, mikor volt rá éppen szükség, feltárják a gyökércsúcsot, mégpedig úgy, hogy metszést hajtanak végre azon a csonton, mely a gyökércsúcs részét fedi csontfúró alkalmazásával, vagy esetleg vésővel, majd minimum 3 millimétert amputálnak róla. Az esetek többségében helyi érzéstelenítést alkalmaznak. A műtétet követően lezárják a sebet, és egy hét múlva kiszedik a varratokat.

Fontos még az is, hogy időnként alkalmazni kell a retrográd gyökértömést, ami annyit jelent, hogy nem a korona, hanem a gyökértömés felől helyezik be a tömést. Ez természetesen nem minden fognál lehetséges, és nem is minden esetben.


Fogak visszaültetése

A legtöbb esetben gyerekkori balesetek miatt kerül rá sor. Gyermekek esetében, ha balesetből kifolyólag kiesik a fog, akkor a tisztítást követően a legjobb döntés azt azonnal visszatenni a helyére. Ha ez nem ilyen egyszerű, vagy a szülők például erre képtelenek, akkor azonnal a fogorvoshoz kell menni, vagy pedig el kell látogatni a legközelebbi szájsebészetre. A fogat a szállítás idejére nyálban, vagy vízben kell tárolni. A helyére visszaültetett fogat a fogorvos rögzíti.
Ha a fog a helyén van, akkor következik az antibiotikumos kezelés és a tetanusz.
Egy hónap elteltével a balesetet szenvedett fogat gyökérkezeltetni kell, amennyiben a fogorvos azt állapítja meg, hogy a fog még élő.

Az ideiglenes gyökértömést követően hat hónap múlva végleges tömést kell alkalmazni.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.