Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Az ember szájában kb. 1000 féle baktériumfajta található meg, hiszen a nedves és egyben meleg szájüreg, valamint a lágy szövetek és a kemény fog optimális környezetet biztosítanak ahhoz, hogy szaporodjanak. A baktériumoknak egy része vékony réteget képez a fogakon, azaz kialakul a plakk, ahonnan már csak egy lépés a fogszuvasodás, majd az ínygyulladás, és a komolyabb ínybetegségek.

Amennyiben a fogkrém triclosant vagy copolymert tartalmaz, akkor hatékonyabbnak bizonyul, mint a sima, fluoridos készítmények, a szájüregben található baktériumokkal szemben, jelent meg egy neves fogászati lapban.

A fogkrémet gyártó cégek többsége a fogyasztókért folytatott versenyben különböző anyagokat adnak a fogkrémükhöz, nyilatkozták a tanulmány készítői a Buffalo-i Egyetemen. A legismertebb hozzáadott anyag a mindenki által ismert fluorid, ami a fogszuvasodás megelőzésére szolgál. A triclosannal kapcsolatban pedig azt lehet elmondani, hogy vizsgálatok is alátámasztották, hogy a plakk kialakulását akadályozza meg, és megelőzi az ínygyulladást is. A copolymer pedig a triclosant segítségére alkalmazzák, hogy az tovább maradjon a szájüregben, ezzel is megnövelve a hatékonyságát.

Az ilyen anyagokkal dúsított fogkrémeket és a fluoridosakat is teszteltek laboratóriumi körülmények között, a minták önkéntesek szájából származtak. A feltételezéseket sikerül igazolni, tehát a trislosanos és copolymeres fogkrém hatékonyabbnak bizonyult az olyan fogkrémeknél, melyek csak fluoridot tartalmaznak.

A mindennapos reggeli és esti fogmosás mellett természetesen továbbra is ajánlott a szájvíz és a fogselyem használata ahhoz, hogy a plakk kialakulását biztosan megakadályozzuk. A baktérium távoltartása kiemelkedő, hiszen csak így maradhat tiszta a szájüreg. A fentiekkel nagyon kicsire csökkenthetjük a fogszuvasodás és egyéb ínybetegségek valószínűségét, nyilatkozták a kutatás vezetői.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.