Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Nagyjából a 6. és a 24. hónap között nőnek ki gyermekeink fogai, kisebb eltérésekkel, ami akár 1-5 hónap is lehet. A fogászati témában is érvényes az örök igazság, miszerint a megelőzés a fontosabb és nem a kezelés. Fontos ezért, hogy már egészen korán megtanítsuk a gyerekeket a helyes fogápolásra.


A legfontosabb alapszabályok:

A kicsiknél nagyon oda kell figyelni a fogszuvasodásra, meg kell előzni, hiszen erre sokkal könnyebben rávehető bárki, mint a későbbi, sokszor a gyermekek szemével erőszakosnak tűnő fogászati kezelésre.

A gyerekek félelme sokszor nem a fogászat gondolatából, hanem pl. az injekciós tű látványából adódik. Előfordul, hogy az előbbi gondolatmenet miatt nem is használnak érzéstelenítőt inkább a kicsik tejfogainak kezelésekor. Természetesen ez nem fájdalommentes, és rossz élményt marad a gyerekekben, mely akár egész életen át lekísérheti az embert, a félelem, a szorongás a fogászati beavatkozásoktól felnőtt korban is megmarad! A megelőzésnek tehát komoly szerepe van.


Íme néhány lehetőség a megelőzésre vonatkozóan:

  •        Szigorúan tilos a cukros ital.
  •        A fogak kibújása után vegyük rá gyermekünket, akár játékkal is hogy utánozzanak minket fogmosás közben.
  •        Fontos a rendszeresség, ne szóljunk gyermekünkre, ha szerintünk nem jól mos fogat.
  •        Helyezzünk hangsúlyt a rágásra is, szerepe van az állcsontok és a fogak fejlődésében egyaránt!

Használjunk megfelelő mennyiségű fogrémet fogápoláskor!

A fogkrém fluoridot tartalmaz, aminek lenyelése nem feltétlenül egészséges, 6 év alatt csak kis adag fogkrémet tegyünk gyermekünk fogkeféjére, és ne hagyjuk egyedül, figyeljünk oda rá.

A fogmosást tanulni kell, a gyerekek, amíg nem sajátítják el, hogyan is kell fogat mosni, öblögetni, addig sajnos lenyelik a fogkrémet. Szóba jöhetnek így akár fluoridmentes fogkrémek is.


Amikor elkezdődik a fogszuvasodás

Gyermekeink tejfogai gyorsan szuvasodnak, ha a folyamat során a fogbél is szuvasodásba kezd, a fogászaton nem tudják már betömni se, elhal a fog ugyanis. A kezdeti problémák orvosolására ezért nagy hangsúlyt kell fektetnünk! Azonnal fogorvoshoz kell mennünk, bármilyen kis elszíneződét tapasztalunk.


Mi is az a barázdazárás?

Fogászati eljárás, mellyel megelőzhető a szuvasodás! Az eljárás során lezárják egy speciális anyaggal a fogfelszínt, a tömés egészen a barázdák mélyéig lefolyik, gátolva ezzel a fogak további szuvasodását!

Gyermekeknél ajánlott legkésőbb a fogainak az előretörését követő fél éven belül elvégeztetni fogorvosunkkal, mert így teljesen fájdalommentes a ma már széles körben elterjedt fogászati eljárás, csupán megtisztítják a fogakat.

Nemcsak nálunk, felnőtteknél, hanem a gyermekeknél is rendkívül fontos a fogászati szűrés. A rendszeres, jellemzően éves fogászati ellenőrzéssel megelőzhetjük a nagyobb bajt, sőt fogorvosunktól fogszabályozási kérdésekben is konzultálhatunk.

A preventív kezelés a legfontosabb, nagy jelentőséggel bír az a tény, hogy nem akkor találkozik gyermekünk a fogorvossal, nem akkor visszük fogászatra, amikor bekövetkezett a baj, hanem megtanulja, hogy a rendszeres ellenőrzésnek kiemelkedő a szerepe. Nem beszélve természetesen az esetleges későbbi félelmek leküzdéséről sem.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.