Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Amerikában tudósok egy csoportja újszerű eljárást kifejlesztésén dolgozott annak érdekében, hogy a halakban és a fogászati tömésekben a higany felismerhetővé váljon.

A technika úgy néz ki, amit egyébként Pittsburgh-i kutatók érdeme, hogy a világoszöld színű fényt bocsát ki a fluoreszkáló anyag, amennyiben az érintkezik higannyal. A fény erőssége azt mutatja meg, hogy mekkora a jelenlévő higanynak a mennyisége. Kazunori Koide, aki a Művészeti és Tudományos Főiskolán vegyészprofesszor elmondta, hogy az erre a célra létrehozott laborjukban az új technika segítségével csupán 30-60 percet vesz igénybe az, hogy az amalgámtömésekben kimutassák a higanyt, és csupán 10-30 perc szükséges ahhoz, hogy a halakban is kimutatásra kerüljön.

Dr. Koide hozzátette, hogy a forradalmian új technikát kiválóan lehetne alkalmazni a halvásárokon és a fogászatokon egyaránt. A higany felismerő szerkezet, amit végre kifejlesztettek, otthoni használatra is szánták, tehát bárki hozzáférhet ehhez a teljesen biztonságos szerkezethez, dicsérte tovább új technikájukat a professzor.

                                                             fluoreszencia
                                                                                        Fluoreszencia

Az eljárás kémiai részét is elmesélte Koide, miszerint a fluoreszkálás oka a higanyionok és a szénhidrogének reakciója, aminek következtében az alkin átalakul ketonná, és létrehoz egy fluoreszkáló molekulát. Az új eljárás a többi módszertő kissé eltér, mert ez ellenáll az oxidációnak, aminek a tesztelés alkalmával a higanymintákat alávetik. A halakban és a fogászati tömések többségében a mérgező higanyfajtákat, mint pl. a metil-higanyt, egy oxidációs eljárásnak kell alávetni, amitől kevésbé veszélyes anyaggá alakul át.

Egyéb fluoreszencia esetén előfordulhat kompatibilitási probléma azokkal a fogászati tömésekkel, melyek már pl. oxidálódtak. A professzor azt tanácsolja mindenkinek, amennyiben az amalgám fogtömés eltávolításra került, abban az esetben a módszert használni kellene arra vonatkozóan, hogy mekkora a szennyvíz higanytartalma, mielőtt még elküldenék a laborba.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.