Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Amikor megfázunk és gyógyszereket szedünk, nem is jut eszünkbe, hogy ezekben a készítményekben cukor, vagy cukorpótló is lehet, pedig van, nem is kevés, ami fogászati szempontból nem túl rózsás képet fest. Érdemes ezt megjegyezni, különösen, hogy ekkor csak nagyon ritkán szoktunk fogat mosni!

De miért is van hatással egy kis megfázás a fogainkra, amikor első pillantásra semmilyen összefüggést nem fedezünk fel? Amennyiben viszont szakembereket kérdezünk, hamar kiderül, hogy nincs így, igenis a légcsövünkhöz hasonlóan fogainkat is veszély fenyegeti járványok idején. Rossz belegondolni, hogy fogainkat ezekben az esetekben saját magunk romboljuk a különféle szerekkel.

Gondolom, hogy nem árulunk el újdonságot azzal, hogy a köhögés elleni készítmények, és nemcsak a gyerekeknek szólók, mind édesek, sőt, tovább megyünk, szinte sokszor már finomak is, melyek így fogászati szempontból nem túl előnyösek. A köptetők, egyéb, a torkunkat tisztító tabletták, fájdalomcsillapító készítmények tele vannak cukorral, ezt viszont elfelejtik feltűntetni a csomagoláson. A cukormentesekkel pedig az a baj, hogy szénhidráttartalmuk miatt fogászati szempontból szintén romboló hatású. Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a finom készítmények, orvosságok fogászatilag károsnak bizonyulnak. Ennek egyetlen oka, hogy ezek fogyasztása után nem mosunk fogat!

Sima, boltban kapható édesség esetén jól tudjuk, hogy fogászati szempontból veszélyes, tele van cukorral, és a szénhidrát is roncsolja fogainkat, úgy 20 percen belül ajánlott fogainkat megmosni! Azonban ha gyógyszert szedünk, ez jut eszünkbe utoljára, így tápanyagot biztosítunk a szánkban tanyázó baktériumoknak, melyek rombolják fogzománcunkat.

Rosszabb, ha a készítményeket elalvás előtt vesszük be, az ágyban, így kevesebb az esélye a fogmosásnak, ezek így legveszélyesebbek, hiszen alvás közben nem termelődik annyi tisztító nyál, a baktériumok egész éjjel roncsolják fogainkat.

Fogorvosok azt javasolják, hogy étkezés után vegyük be ezeket a gyógyszereket, mert a legtöbben azért mosunk fogat ezekben az esetekben, így a cukrot és az ételmaradékot egyszerre távolítjuk el fogainkról.

Betegség esetén már maga a betegség is problémát okoz, így nem esne jól mellé egy rossz ízű, keserű gyógyszer, ezt még fogászati szakemberek sem javasolják, csak fontos megjegyezni, hogy senki se felejtse el, hogy ebben az esetben hasonló hatást érünk el, mintha édességet, vagy nyers cukrot fogyasztanánk!

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.