Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Előkerült Európában a legrégebbi fogkefe újra, bár végül az előző sem tűnt el, ez viszont többfunkciós, mert fülkanál is van rajta.

Németországi régészek nyilatkozták, most már második alkalommal, hogy sikerült megtalálniuk a legrégebbi fogkefét Európában, az első ilyen esetet mindössze néhány hónapja jelentették Quedlingburgból, egy barokk palotából. A leletet kb. két és fél évszázadosra becsülték.

 
A mostani, friss lelet is kb. ennyi idős lehet, és szintén németországi, ez viszont Midlenből került elő, és tíz centiméter hosszú. Egy ásatás során bukkantak rá, amikor feltárták a belvárosi kórház maradványait.

A kutatók szerint állati csontból készítették, és a fogak tisztításán túl a füleket is ezzel ápolták, amit azzal támasztanak alá, hogy fülkanál van a hajlított végén. Az egyik fele tehát fogászati célokat szolgált, a másikkal pedig a füleket tisztították.

Az új fogkefe nagyon hasonló a Quedlinburgban találthoz, még azt sem zárják ki szakemberek, hogy egy helyen készítették őket.

Az egész világra vetítve az első fogkefe egészen 1498-ig nyúlik vissza, amit egy kínai császár használt. A modern kor műanyag fogkeféit csak 1938-tól forgalmazzák.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.