Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Betegségek, szájüreg, higiénia

A fogakra és a ínyre egyaránt kell vigyázni, és nemcsak a ragyogó mosoly miatt. A megfelelő szájhigiénia kedvezően hat az egészségi állapotra is, több, súlyosnak számító betegséget lehet elkerülni ezzel, és az időskori emlékezetkiesés is megelőzhető.

Sohase késő, hogy a gyerekek a megfelelő száj- és fogápolást megtanulják, hiszen ebben a korban megtanult szokások egy életen át elkísérik az embert, maradandó lesz a hatása. A legjobb, ha a szülő egész egyszerűen példát mutat a gyerekének, amivel természetesen a saját egészségét is védi.


Önbizalom, önbecsülés

A fogszuvasodás és egyéb ínybetegségek amellett, hogy taszító mosolyt varázsolnak, és kellemetlen szájszagot eredményeznek, teljesen lerombolják az ember önbizalmát, önbecsülését. Amennyiben a száj egészséges, jobb életkörülmény alakítható ki, jobb az alvás, és az egész életminőség.


A szívbetegségekről

Ha egy-egy fogínybetegség elhúzódik, akkor a gyulladás megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, és emellett pedig érelzáródást is okozhat, valamint az agyérbetegségek veszélye is fennállhat.

Mind a mai napig nem sikerült igazolni, hogy milyen ok-okozat húzódik meg e mögött, de egy bizonyos, hogy van kapcsolat. Nagyon abba az irányba mutatnak a vizsgálatok, hogy az egészséges száj az általános egészséget pozitív irányba mozdítja el.


Memóriazavarok

Azok a felnőttek, akiknél fogínybetegségeket, gyulladást diagnosztizáltak, a felmérés szerint a memóriateszteken rosszabbul teljesítenek, és a kognitív képességük is gyengébb. Ezen két képességre a hétköznapokban is nagy szüksége van az embernek, így egy idő után komolyabb problémát jelenthet.


Különféle fertőzések

Az elhanyagolt szájüreg, a rossz higiénia előbb utóbb a test további részein is fertőzést eredményezhet. Egy vizsgálat alátámasztotta, hogy az időskori fogínybetegség megnövelte a tüdőgyulladás valószínűségét, hiszen a szájban található kórokozók bejuthatnak a tüdőbe is, és fertőzést is okozhatnak.

Hasonló kapcsolatot sikerült felfedezni a rheuma, és a fogínygyulladás között. Ugyanaz a folyamat az alapja a ízületek kötőszövetében lévő pusztulásoknak, mint a fogíny esetében. A betegség viszonylag könnyen megelőzhető, napi két fogmosással, és fogselyem használatával. A megelőzéshez érdemes antibakteriális fogkrémet alkalmazni.


A vércukorszintről

Akiknél nehezen lehet beállítani a vércukorszintet, azoknál nagyon gyakori a fogínygyulladás. Ha valaki cukorbeteg, akkor igen nehezen tudja legyőzni a különféle fertőzéseket, így könnyen krónikussá válhat a helyzet. A száj különféle megbetegedései pedig csak tovább rontják a vércukorszint beállítását.


A terhesség és az ínygyulladás

A terhesség alatt valószínűbb az ínygyulladás kialakulása. Vizsgálatok alátámasztották, hogy kapcsolat van a koraszülés és a fogínybetegség között, bár nem minden esetben lehetett egyértelmű kapcsolatot kimutatni. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem fontos ebben az állapotban a szájhigiénia. Fontos, hogy még a terhesség előtt ellátogasson

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.