Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A mai napig rejtély övezte, hogyan maradnak épek, sérülésmentesen fogaink, ilyen hosszú ideig. A kérdésre már megvan a válasz: A fogzománc szerkezete rendkívül kifinomult, és ez tartja össze a fogakat. Ebből származik az ötlet az űrtechnológia számára, és a repülőgépmérnökök nagyfokú érdeklődését is ez váltotta ki.

A Tel Avivban működő egyetemen kutatók vizsgálták, Herzl Chai professzor vezetésével, aki a Gépészmérnöki Kart vezeti,
fogzománc
 
hogy a kihúzott fogak a mechanikai nyomást hogyan bírják. A kifinomult szerkezet miatt a különleges viselkedése volt a fogaknak a kísérlet során, amibe egyébként a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézetet is bevonták.

A fogak a katedrális geometria szerint épülnek fel, és amikor a korral kialakulnak rajta különféle mikrorepedések, az elosztja a rá nehezedő nyomást, tette hozzá a professzor. Emellett a fogak képesek ezeket a mikrorepedéseket „begyógyítani” megakadályozva azt, hogy széttörjenek pl. egy csonthéjas termés fogyasztásakor. Az autók és repülőgépek gyártásánál már alkalmaznak a fogakhoz hasonló anyagot, üvegszálat, szénszálat, amit beágyaznak. A fogak szerkezete azonban abból a szempontból is más, hogy hullámos szerkezetű, és többrétegű, ami miatt egy-egy törésnek nem határozható meg az iránya, így a fog nem törik darabokra.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.