Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Amalgám tömések és higanytartalmuk

A higany, mely az amalgám tömésekben található, mind a gyermekekre, mind pedig a fejlődő magzatokra igen veszélyes lehet, viszont fogászati szakemberek azon a véleményen vannak, hogy ezt egyértelműen nem sikerült még bizonyítani, igaz ártalmatlanságukat sem.

Az Amerikai Fogászati Szövetség legfrissebb, és közétett véleménye igen sokat változott a témában. A vélemény tartalmazza, hogy ezek az amalgám tömések higany tartalmúak, így a gyermekek és a magzat fejlődésére igen káros hatást gyakorolhat.

A közzététel tartalmazta azt az ajánlást is, hogy a terhes nők, valamint azok az emberek, akik érzékenyek a higanyra, valamint a nagy higanyterheléssel rendelkező személyek a higannyal történő kezelést kerüljék, és konzultáljanak a fogorvosukkal.

A vélemény változása azért is következett be, mert sok fogyasztóvédő még a pertől se riadt vissza, így az Amerikai Fogászati Szövetség, hogy elkerülje a bíróságot, inkább egy új álláspontot fogalmazott meg közleményében.

Megígérték, hogy egy év alatt  új szabályozásokat hoznak létre az amalgám tömések ügyében, ami tökéletes felvilágosítást ad annak veszélyéről, és minden egyébre is figyelmezteti a pácienst és az orvost egyaránt.

A Szövetségen belüli szakértő testület amiatt aggódik, hogy a társadalom bizonyos szegmensei igen érzékenyen reagálhatnak a higanyra idegrendszeri szempontból, ami már kisebb mennyiség esetén is érzékelhető lenne.

Összességében azért egyetértettek a szakértők abban, hogy vészhelyzet nincs, és szó nincs arról, hogy a várandós nőknek el kellene távolítaniuk a szájukból a már meglévő amalgám töméseket.

Nincsen tehát klinikai bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az amalgám kárt okozna, vagy okozott, nyilatkozták a szkértő testület vezetői, de a fenti feltevések akár megalapozottak is lehetnek. A kérdés tehát egyelőre nyitott marad.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.