Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Az állkapocsnak vagy annak a környékén megjelenő fájdalom az esetek többségében azért alakul ki, mert izmokat túlerőltetik. Ilyen lehet a lélektani hátérrel is bíró fogcsikorgatás. Az emberek többsége képes arra, hogy a mutató vagy gyűrűsujját, ha azt függőlegesen tartja, betolja a alsó metszőfogai közé. Akinek problémái vannak az álkapcsával, és az izmokkal, sokkal szűkebb réssel rendelkezik.

Az izomfájdalom panaszai, és tünetei

Az ízületben csak kisebb fájdalom jelentkezik, főként ébredést követően, vagy komolyabb stressz hatására érződik nagyobb fájdalom az arcon, aminek a feszüléséről számolnak be a legtöbben. Az ilyen panaszokat az izomgörcsökre lehet visszavezetni, melyeket főleg a fogcsikorgatás eredményez. A folyamat erőkifejtése alvás közben a sokszorosára megnőhet.

Kezelése

Akik képesek felismerni saját fogcsikorgatásukat, azok képesek arra is, hogy lépéseket tegyenek annak érdekében, hogy ez megszűnjön. A legtöbb kezelési módszer a sínezésből áll, egy vékony sín t készítenek műanyagból, ami illeszkedik a fogazatra, majd ezt beállítják, és így képes korrigálni a harapást. A sín a harapási korrekciójával megszűnteti a kellemetlen éjszakai fogcsikorgatást, így az izmok képesek lesznek a lazításra. Ezzel egyidejűleg a fogkárosodást is meg lehet akadályozni.

A fogorvos a sínes kezelésen túl javasolhat még fizikoterápiát is, ami állhat egyrészt ultrahangos kezelésből, valamint nyújtókezelésekből egyaránt. (elektromiográfiás biofeedback, spray) Hasznos lehet az elektromos idegstimuláló is, melyet a bőrön át alkalmaznak. Látványos lehet a javulás, ha az elektromiográfiás biofeedback-et a stressz kezeléssel egybekötik.

A fogorvos az izomfájdalomra tanácsolhat gyógyszeres kezelést is. Jó lehet pl. az izomlazító alkalmazása, mely mind a fájdalmat, mind pedig a felgyülemlett feszültséget enyhíti. Ez főleg akkor lehet igen hatékony, amíg a páciens a sín elkészülésére vár. Az időszakosa eredmények ellenére komoly eredményt nem lehet várni ezektől a készítményektől, ráadásul idősebb korban egyáltalán nem ajánlják őket. Azok a fájdalomcsillapítók, melyek nem szteroid jellegűek, ilyen pl. az aszpirin, szintén alkalmasak lehetnek a fájdalom csillapítására. A kábításra is alkalmas fájdalomcsillapítókkal óvatosan bánnak a szakemberek, hiszen nagyon hamar kialakul a függőség miattuk. Ennek megfelelően az altató használata is csak időszakosan javasolt, pl. abban az esetben, amikor a beteg a nagy fájdalomtól nem tud elaludni.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.