Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Angliában a kutatók azt a megállapítást tették, hogy a fogászati kezeléskor alkalmazott röntgen számítógépen történő elemzését fel lehet használni arra, hogy az ember egyéb csontozatának ásványi anyag tartalmáról képet kapjunk. A Manchesteri Egyetemen Dr. Keith Horner és csapata egy olyan programot fejlesztett ki, ami alapján a fogászati röntgenből is levonható komolyabb következtetés a csontritkulásra vonatkozóan.

A kutatók több európai országban (Belgium, Görögország, Svédország, Anglia) 652 nőt vizsgáltak meg, akik 45 és 70 év közöttiek voltak. A hölgyek csontsűrűségét úgy mérték, hogy a csípőlapátról röntgenfelvételt készítettek (DEXA), és ezt hasonlították össze a fogászati röntgennel.

A 652 nőből 140 esetben csontritkulást fedeztek fel. A fogröntgen nem minden, de 119 esetben kimutatta, hogy további vizsgálatok szükségesek, és a 119-ből végül 72 esetben beigazolódott a csontritkulás.

A fogászati röntgen végül is arra lenn jó, hogy segítséget nyújtson a fogorvosoknak abban, hogy a csontritkulásra hajlamos betegeiket ki tudják szűrni, és a lehető leghamarabb további vizsgálatokra tudják küldeni. A lényege, és egyben nagy előnye ennek az eljárásnak, hogy az elkészült fogászati röntgent használják fel, nincs kitéve a beteg újabb sugárzásnak, nyilatkozta Dr. Horner.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.