Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Természetesen az a leghelyesebb, ha naponta háromszor fogat mosunk, és kellő odafigyeléssel tisztítjuk fogainkat. Így tudjuk megóvni azokat a baktériumok káros hatásától. Azonban óvatosan kell fogainkat ápolni, nem érdemes átlépni bizonyos határokat, a szájhigiénia is túlzásba vihető.
 
A szájhigiénia területén a fogászati öblögető szerek nem megfelelő alkalmazása az egyik leggyakoribb hiba, amit elkövetünk. Ezeket a szereket csak hetente maximum kétszer javasolt használni, egyes antibakteriális oldatok esetén lehet többször is, de csak orvosi utasítás alapján. Ugyanis ezek az oldatok olyan erős hatást fejtenek ki a szájunkban, hogy nem csak a káros, hanem a hasznos, a szájflóra szerves részét képező baktériumokat is elpusztítják.
 
Ha az ilyen szerek használatát túlzásba visszük, éppen ellentétes hatást érünk el, mint amit szeretnénk, mert teljes mértékben megsemmisítjük a szájunk védekező rendszerét. Arról nem is beszélve, hogy ezek az oldatok hosszú távú alkalmazása alkoholtartalmuknak köszönhetően más veszélyeket is rejt magában, hiszen az alkohol olyan apró sebeket, égési sérüléseket okozhat a szájban, melyekkel megnövekedhet a szájüregi daganat kockázata. Ezért az ilyen szerek mellett található használati útmutatót alaposan végig kell olvasni, és az abban leírtak szerinti gyakorisággal öblögetni velük.
 
Az öblögető oldatokkal kapcsolatban még egy hiányosságra felhívjuk a figyelmet, nem minden baktériumot pusztítanak el, a fogkövet okozó baktériumra nincsenek hatással, mivel azonban minden más baktériumot, még a hasznosakat is kiirtja, védelem híján ezek könnyebben elszaporodhatnak.
 

A fogfehérítést is túlzásba vihetjük
 
Magyarországon nem annyira jellemző, de a tengeren túl igen elterjedt a félévente vagy évente elvégzett fogfehérítés. Egyes szociológia felmérések azt mutatták ki, hogy hozzánk képest az USA-ban jóval jelentősebb szerepe van a fehér fogaknak. A csillogó mosoly fontos mind a magánéletben mind pedig az üzleti életben, talán mert ott a túlságosan széles mosoly már az egymással való kommunikáció alapvető eleme. Ezért az Egyesül Államokban annál is sűrűbben vesznek részt fogfehérítő kezelésen, mint ahogy az a fogaknak egészsége lenne. Amíg hazánkban általában körülbelül kétévente mennek el fogfehérítésre azok, akik szép fehér fogakat akarnak, addig ezt az USA-ban félévente, vagy akár pár havonta is megteszik. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a betegek már az első olyan alkalom után, mikor jelentősebb mennységben fogyasztanak kávét vagy vörösbort, azonnal sietnek vissza a fogorvoshoz.
 
A fogfehérítés egy olyan kémiai folyamat, amelynek túlzott alkalmazása rossz hatással lehet fogainkra, a fogzománc elvékonyodását idézheti elő, így elősegítve a fogszuvasodás kialakulását. Mindemellett a túlzásba vitt kezelés a fogínyünk számára is káros lehet. Pár év múlva egy túl gyakran kezelt fogsor nemhogy tisztának és egészségednek fog tűnni, hanem ezzel éppen ennek ellenkezőjét érhetjük el.
 

A túl sok = sokk
 
Ahogy a fogfehérítéssel, úgy a fogmosással is óvatosan kell bánni. Ennek nem a gyakorisága, hanem a „mikéntje” az, amit át kell gondolnunk. Ha gyorsabban mossuk a fogunkat, azzal nem érünk el jobb eredményt, még ha egyesek ezt is gondolják. A legoptimálisabb, ha naponta háromszor, két-három percig mossuk fogainkat. Ennél gyorsabb vagy lassabb fogmosással sem érjük el a kívánt eredményt, sőt, ha erősen és gyorsan dörzsöljük a fogakat vagy a fogínyt, azzal csak kárt teszünk bennük.
 
Ma már olyan fogtisztító módszerek is léteznek, melyek extrém hatékonyságuk miatt terjedtek el. Természetesen ilyen kezelést csak fogorvos végezhet. Van például a fogfúrásnak egy fájdalommentes alternatívája, a csírátlanító ózonkezelés, de az ilyen megoldást sem lehet túlzásba vinni, még ha rettegünk is a fúrótól.
 
Ahogy az ózonnak előnye, úgy hátránya is van. Igen nagy hatékonysággal írtja ki az összes baktériumot. Ma már – nem véletlenül – egyre több helyen végzik klór helyett ózonnal az ivóvíz fertőtlenítését. Az ózonnal való kezelést szakember végzi, így nem tudjuk túl sokszor igénybe venni. Azonban ha nem tájékoztatjuk a fogorvost, hogy mikor kaptunk utoljára ilyen kezelést, azzal saját magunknak okozhatunk problémát, hiszen a túl gyakori ózonkezelés sem javasolt.
 
Annak érdekében, hogy túlzásokkal ne okozzunk kárt magunknak, fogápolási és fogtisztítási szokásainkról beszéljünk fogorvosunkkal. Ez az ő munkáját is segíti a fogaink vizsgálatakor, és felhívja a figyelmünket rá, ha a szánkban lévő jelek alapján úgy látja, valamit rosszul csinálunk.
 

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.