Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Amennyiben a fogászaton a váróban levendulaillat van, az oda látogató páciensek kevésbé félnek, mintha nem alkalmaznák ezt a növényt a szorongás, félelem leküzdésében. Angliában a kutatók egy egészségügyi kongresszuson tették közé eredményeiket, amin majdnem 1000 részvevő volt. Senkinek sem kell bemutatni azt az érzést, mikor a fogászati rendelőben várja a kezelést. Még akkor is félelemmel vagyunk tele, amikor biztosan tudjuk, hogy a beavatkozás nem fog fájni.

Metaxia Kritsidima volt az egyik kutató, akinek részvételével azt vizsgálták, hogy London egyik fogászati központjában milyen hatással van a levendula illata a páciensekre, és hogyan változik a félelemérzetük alkalmazása esetén.

A Bath-ban található egyetemen egy konferencián az volt a legfőbb téma, hogyan lehet a pszichológiai úton javítani az
levendula
levendula
egészségügyön. Nagy sikerként könyveltél el a részvevők azt, hogy a fogászat területén az illatkezelést bevezették. A mostani vizsgálatot megelőzte egy korábbi, még 2005-ben, amikor azt tapasztalták, hogy a levendula és narancs illatától a páciensek megnyugodtak. A levendulát Kritsidima azért választotta, mert komoly történelmi múltra tekint vissza. René-Maurice Gattefossé francia vegyész 1920 körül egy kísérlet során megégette magát, és a leggyorsabb hűtés érdekében az éppen ott található, hideg levendula olajat öntötte sérülésére. A kezelés után gyors gyógyulás következett be a vegyész karján, a seb nyomtalanul elmúlt.

A kutatók 340 fogászati páciensre terjesztették ki a vizsgálatot, a fél társaság levendula illatban várta a kezelést, a másik felét a pácienseknek aromaterápiában részesítették. A fogászati kezelés után a betegek egy kérdőívet töltöttek ki, amin ki kellett tölteniük, hogy milyen mértékben szorongtak, mennyire féltek, mire eljutottak a fogorvosi székig. Az eredmény az volt, hogy akik a levendulaillatú váróból kerültek a fogorvosi székbe, azok sokkal nyugodtabbak voltak, kevésbé féltek. A szorongást számokkal is meghatározták, ami szerint az aromaterápia után a 7,4, míg nélküle 10,4 volt a félelem a felmérés szerint. A kutatók szerint az adott illat csak abban a pillanatban hatott pozitívan a stresszre és a fogászattól való félelemre, későbbi kezelések alkalmával már nem volt hatása.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.