Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Valóban kevesebb lesz a szuvas fogunk, ha az étrendünkre elkezdünk odafigyelni?  Azoknak, akik nem esznek húst, tényleg egészségesebbek a fogaik? A nyers étel jó a fogaink tisztítására? Fogyókúra közben gyorsabban romlanak a fogaink, mint egyébként?

Fogaink hosszú élete elsősorban attól függ, mit eszünk, iszunk életünk során. Ismert tény, hogy a cukor, illetve a cukortartalmú ételek fogaink egészségét rombolják, és az is köztudott mindenki számára, hogy a kalcium tartalmú étrend, vaj, tej, javítják fogainkat. Az étel tisztaságának is van jelentősége, hiszen minél tisztább, annál valószínűbb, hogy egyéb szennyeződések nem kerülnek a szánkba, ami tehermentesíti nyálunkat, aminek a baktériumok szűrésében van komoly szerepe. Fontos azt is megemlíteni, hogy a puha, hideg, túl meleg ételek italok is károsak a fogakra nézve, hiszen alig használjuk. De mégis, hogyan döntünk jól?

Sok ember a nyers ételek mellett dönt, melynek során fogaink azok rágásakor természetesen tisztul. Fogászatilag igazolt egyébként, hogy akik főzött élelmiszert fogyasztanak, gyakrabban szenvednek fogszuvasodástól, főleg az élelmiszerek összetevőből adódó különbség miatt, részben pedig a kevesebb rágásból adódóan. A kutatások, melyeknek egy részét Bombay-ben végeztek, igazolták, hogy a nyers élelmiszert fogyasztók fogai jobbak a főzött élelmiszert fogyasztókénál. Nézzük meg, milyen előnyökkel jár, ha az ember vegetáriánus


Vegetáriáusok előnyei

A vegetáriánus étrend, mely legfőképpen zöldségekből és gyümölcsökből áll, igazoltan jótékony hatással van a fogakra, az ilyen életmód egyértelműen csökkenti a szuvas fogak számát. Egyre biztosabb, hogy az emberi fogazatnak a vegetáriánus életmód kedvez a fogaknak, pl. az őrlőfogak a nyers élelmiszer rágása közben tisztulnak.
Az ilyen ételeknek a többsége tisztítja a fogak felületét, és ezen kívül vitaminokat is tartalmaznak, amik szintén hasznosak a fogaink számára. A vegetáriánus ételek nem ragadnak be a fogak közé, ellenben a húsfélékkel, és nem indul meg a lebomlásuk azonnal. A semleges ph érték megtartásában komoly szerepe van a vajnak, tejnek és egyéb növényi olajoknak is, a húsok ezekkel ellentétben savas kémhatást okoznak. Kutatások igazolták, hogy a minősége, mennyisége mellett a tápérték is fontos a fog élettartamának szempontjából.


Hátrányai

A kutatás elsődleges helyszínén sem kevesebb a fogszuvasodásban szenvedők száma, hiszen a fenti életmód, miszerint nem fogyasztunk húst, alapjában nem elég az ép, és egészséges fogak megőrzéséhez, hiszen nem mindig párosul a megfelelő tápérték bevitellel. Ez az oka annak, hogy a vegetáriánusoknak is legalább annyi a szuvas foguk, mint húsevő embertársaiknak.


A fogyókúra veszélyei

Kikezdheti fogainkat a hosszan tartó, és drasztikus koplalás is, ugyanis a tápanyag bevitel hiánya gyengíti szervezetünket, és így fogainkat is. A legtöbb fogorvos azt tanácsolja, ha komolyabb életmódváltozáson megyünk keresztül, pl. jóval kevesebbet eszünk, akkor gyakrabban látogassunk el fogászati szűrésekre, hogy később ne legyen ebből adódó problémánk.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy fogunk, és az azt tartó ínyünk leginkább egy fogászati évgyűrűhöz hasonlít, minden leolvasható róla, mindent észrevenni, és minden apróbb változásra azonnal reagál, ezért ha bármilyen vérzést, fájdalmat észlelünk fogainkon, azonnal forduljunk fogorvoshoz.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.