Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Csehországban nehéz fogászati kezelésre bejelentkezni, ugyanis egyre több fogorvos nem köt szerződést az egészségbiztosítóval, hanem inkább a magánszférában folytatja tevékenységét, így a betegeknek maguknak kell megfinanszírozniuk a kezeléseket, jelent meg egy neves cseh fogászati lapban.

Az újságban hivatkoznak Jiri Pekarekre, aki a Cseh Fogorvosi Kamarának az elnöke, aki korábban arra tett utalásokat, hogy a cseh állampolgárok vagy megszokják, hogy többet kell várniuk a fogászaton, vagy pedig elmennek magánrendelőkbe, és maguk finanszírozzák a fogászati kezeléseket.

Az újságban közölték, hogy akiknek új fogorvoshoz kell beregisztrálniuk, a fogorvosi kamara szabad fogorvosai közül szabadon választhat, akiknek a névsora megtalálható a kamarának a honlapján is. Azzal viszont számolni kell még ebben az esetben is, hogy nem fogadnak több beteget.

A statisztikai adatok szerint 2008-ban 1708 betegre egy fogorvos jutott az 1500:1-es egészséges arány helyett a 10 milliós lélekszámú országban.

A legrosszabb a helyzet az ország középső részén, ahol az arány 1:2414, viszont Prágában csak 1122:1. Fontos, hogy a társadalombiztosítási szerződés nélkül tevékenykedő fogorvosok száma a fővárosban jóval meghaladja az országos átlagot. A 2004-es EU-s csatlakozással Csehországban az egészségügyi reformok ellenére nem indult növekedésnek a fogorvosok száma.

A társadalombiztosítás által finanszírozott fogászati, és szájápolással kapcsolatos időtartamot egy évvel lerövidítették, ami után a friss diplomások megkezdhették fogászati tevékenységüket egy idősebb szakember mellett, így további 3 év gyakorlat után válnak hivatalosan fogorvossá.

Jiri Pakarek véleménye szerint a külföldi fogorvosok is számításba jöhetnek. A fogorvosok számának növekedése pozitív tendenciát mutat ugyan, de a Csehországba költözött fogászati szakemberek száma még mindig nem éri el a 200-at. Sok határon túli, svéd, norvég, brit, és közel-keleti is tanul Csehországban. A baj az, hogy a cseh egyetemeken végzett hallgatók nem maradnak Csehországban, hanem továbbállnak az Unión belül a magasabb fizetés reményében.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.