Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> A fogorvosnál előfordult már, valamikor nagyon régen, hogy valami plakkról beszéltek, amit persze senki se szokott komolyan venni. A fogorvosi tanácsokat, hogyan kell használni a fogselymet, illetve használjunk többször fogkefét, csak üres szavak sokunknak, amíg nincsen baj. A fogorvosi székben mindenki megígér mindent, és néhány napig tartani is tudja ígéretét, de aztán minden ott folytatódik, ahol abbamaradt! A fogmosásra való odafigyelés néhány hét múlva lankadni kezd, és azt vesszük észre, hogy ismét a fogorvosi székben találjuk magunkat. A rövid ideig tartó fogmosás miatt fogínygyulladás is kialakulhat, és bizony vérző ínnyel is kerülhetünk a fogászatra.

A felnőttek túlnyomó többségénél a fogágybetegség korai tünetei már megfigyelhetőek, amit az előbb említett fogínybetegség előz meg. A többség emiatt veszíti el a fogait, ami miatt nem szabad megijedni, nem mindenkire igaz. Mindenki a saját fogaiért felel, és aki a következőket megfogadja, az jó eséllyel kerüli el a fogorvosnál tapasztalható kellemetlen élményeket.

  •  Alapos fogmosás

A fogínygyulladástól alapos fogmosással meg lehet szabadulni. Napi két-három alkalommal történő fogmosással, ami kb. 3-5 percig tart elkerülhető ez a betegség

  •        Fogíny sikálása

A fogkő a fogínynél, és a fogak találkozásánál alakul ki a leggyakrabban, ahol először alakul ki a fogínygyulladás. A szájüregben ezt a helyet hanyagolják el a leginkább. A helyes tisztítása, ha a fogkefét 45 fokos szögben tartva lendületesen, körkörös mozdulatokkal sikáljuk a fogainkat úgy, hogy a fogkefének a fele az ínyünket érje.

  •        Tartsunk két fogkefét!

Váltsunk fogkefét, igyekezzünk úgy fogat mosni, hogy amíg az egyiket használjuk, a másik század, így meg tudjuk gátolni a baktériumok szaporodását.

  •        Vásároljunk elektromos fogkefét!

Az elektromos fogkefe a lepedékeknek majdnem a száz százalékát eltávolítja, a sima fogkefe kb. csak a felét.

  •        Kalcium a csontokért

A fogágy csontritkulása a fogínygyulladással kezdődik, így törékennyé válhat az állkapocs is. Érdemes csonterősítésként kalciumot szedni, ami a tejben, lazacban, főzelékekben, és a mandulában is megtalálható.

  •        Egy kis ínymasszázs

A mutató és a hüvelykujjal ragadjuk meg az ínyt, és masszírozzuk. Hasznos lehet, mert serkenti az ínyben a vérkeringést.

  •        Szedjünk rendszeresen C vitamint!

A C-vitaminnak komoly szerepe van a fogínygyulladás kialakulásának megelőzésében.

  •        Fogközi fogkefe

Alkalmazzuk ezt az apró tisztító szerszámot, ami hasonlít egy üvegmosóra, és pont befér a fogak közé, a híd alá, és a koronát is könnyebben lehet vele tisztítani.

  •        szájöblítés

A legjobb, ha a szájvíznek timol tartalma van, mert a lepedék ettől sokkal nehezebben alakul ki, és emellett pedig enyhíti a fogínygyulladás tüneteit is.

  •        Ellenőrizzük le, mit veszünk!

Amikor szájvizet vásárolunk, nézzük meg, mik az összetevői, és feltétlenül keressünk benne cetilpiridinium-kloridot és domifen-bromidot, amik a fogkő kialakulását gátolják.

  •        Tartsunk önvizsgálatot!

A mérgező anyagok, a sok stressz, a kevés alvás, pihenés mind-mind kedvezőtlenül befolyásolja a fogínyt. Az egészséges fogínyhez egészséges életmód tartozik, így nem árt átgondolnunk.

  •        Káros szenvedélyek

A szájhigiéniához megfelelő ásványianyag, vitamintartalom társul, amit a dohányzás, és a túlzott alkoholfogyasztás igen kedvezőtlenül befolyásol.

  •        Nyelvtisztítás

A nyelvsikálás hozzátartozik a helye szájápoláshoz, aminek következtében a baktériumokat eltávolítjuk róla. A mozdulat hátulról előre történjen, és fogkefe helyett használhatunk pálcát, és kiskanalat is akár.

  •        A tisztítások közti szünet fontos

Nem szabad az összes szájtisztítást egyszerre, egy napon használni, ha egyik nap masszíroztuk az ínyt, másnap jöhet a nyelvtisztítás.

  •        Fontos a szájzuhany

Kiváló eszköz, hogy a fogakat tisztán tartsuk, előírásnak megfelelően a fogakra kell irányítani a zuhanyt.

  •        Hordozható szájzuhany

Utazáskor jól jöhet egy gumicső, ami egy fölmosó fecskendő,  és szájzuhanyként funkcionál, vízzel való megtöltése után a fogakra kell irányítani a vízsugarat.

  •        Ínystimulátor

Fogmasszírozásra tervezték, háromszög alakja van, és egy fogpiszkálónál kisebb. Megtisztítja az egymás felé néző fogakat is. A gumihelyet a fogak közé kell tenni, és a fog rágófelszíne felé kell irányítani. A stimulátor a fogíny szélével kb. 45 fokos szöget zár be, és így kell hosszú másodperceken keresztül mozgatni, majd ennek végeztével át kell tenni a következő fogközbe.

  •        Friss zöldség fogyasztása

A friss zöldség segít megelőzni a fogínygyulladást, a rostos ételek tisztítják a fogakat és a fogínyt!

  •        Szódabikarbóna

Egy kanál szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár vízben, és dörzsöljük be vele az ínyt, majd fogkefével a fogakat is. Tisztító, fényesítő hatása van, és elpusztítja a baktériumokat, valamint megszűnteti a kellemetlen szagokat.

  •        Aloe vera

A gél hatékony, sokan esküsznek rá, és csak ezzel mosnak fogat, csökkenti a lepedéket, és gyulladáscsökkentő hatása van.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.